Društvo

Danas se obilježava 15. maj, Međunarodni dan porodice

Maslovarić: Porodicama potrebna bolja komunikacija i vrijednosna usklađenost

„Radom, istinom, reformom obrazovnog sistema, vraćanjem vrijednosne orijentacije kroz obrazovni sistem jačaće nam institucije i servisi. Mi treba da nađemo mjere kako da djecu vratimo u Crnu Goru", poručila je direktorka Padagoškog centra Crne Gore

Maslovarić: Porodicama potrebna bolja komunikacija i vrijednosna usklađenost Foto: PR centar
Portal AnalitikaIzvor

Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan porodice. Tim povodom direktorka Padagoškog centra Crne Gore, Biljana Maslovarić u intervjuu za PR centar podsjeća da je jedini pravi i provjereni put je emancipacija, promjena svijesti, odnosa prema radu, prema drugom čovjeku, različitostima, kao i suštinska reforma obrazovnog sistema.

„Mi smo 90-ih godina u okruženju imali rat, a to ima reperkusiju na sam izgled porodice. Ona ima u sebi moć, a to je moć socijalizacije. To je primarna ćelija u kojoj dijete usvaja obrasce kako se živi sa drugim ljudima, kako se vjeruje drugome. A ko će kome vjerovati ako ne roditelj svome dijetetu i obrnuto“, kazala je Maslovarić.

Pojasnila je da je porodica tokom istorije mijenjala svoje oblike, da je poslije Drugog svjetskog rata i velikih problema tradicionalna porodica bila u krizi.

„Često u kući žive stranci. Imamo zajednicu u kojoj nema dijaloga. Od žene se uglavnom očekuje da sve odradi, a muškarac gleda TV i kreira politiku u kući. Međutim, ti obrasci se mijenjaju, iako žena i dalje prolazi kroz nezadovoljstva i frustracije. Sada ima još više obaveza, počela je da radi, da se osvješćuje, shvatila je da nije samo ona odgovorna za vaspitanje djece. Ali evidentno je i da se muškaci više uključuju“, naglasila je Maslovarić.

Ocijenila je da je Crna Gora malo, sirotinjsko društvo, da je ekonomski faktor ključan za razvoj svakog pojedinica i svake porodice, a da je kriza porodice neminovnost. Kako dodaje, forma zajednice ljudi uvijek vezana za finansije i rad, odnosno da ekonomski faktor, status žene i rodne, polne uloge determiniše porodicu.

„Ekonomski faktor je natjerao ženu na marginu društva, da se svede na dvije uloge i da je društvo tako percipira - kao majku i suprugu. U Crnoj Gori unazad 15-20 godina mali procenat žena je uzimao za sebe ono što im pripada nakon smrt roditelja, jer se društveno očekivalo da se odreknu u korist bratće. Žena je stajala kao osoba koja ne radi, koja nema vlasništvo, praktično ni na nebu ni na zemlji“, rekla je Maslovarić.

Prema njenim riječima, suština svake porodice je ljubav, poštovanje, nada, razumijevanje različitosti.

„A to su odnos prema majci, prema ocu, način komunikacije, kako razrješavaju konflikte, rutine, vrijednosti koje zateknemo rođenjem i šta se njeguje. Svjedoci smo da roditelji gledaju svoju djecu i dopuštaju da se ona ponašaju divljački, daju im podršku da viču, ostvaruju svoja prava tako što će lupati, prijetiti. Šta god o djeci kažemo loše to je produkt odraslih ljudi. U našem društvu postoje roditelji koji su sitematski učili djecu da ne rade, da kradu, lažu, budu agresivni. I zato ne treba da se čudimo kada vidimo šta se dešava, nego da se pogledamo svi, od primarne ćelije društva“, rekla je Maslovarić.

Prema njenim riječima, crnogorsko društvo ne trpi različitosti, a to jedan od indikatora „koliko smo neemancipovani“.

„Radom, istinom, reformom obrazovnog sistema, vraćanjem vrijednosne orijentacije kroz obrazovni sistem jačaće nam institucije i servisi. Mi treba da nađemo mjere kako da djecu vratimo u Crnu Goru. Male zajednice se brzo prljaju, ali se one i brzo mijenjaju i samo se radi o političkoj volji onih koji upravljaju sistemom da rade u korist cijelog društva“, zaključila je Maslovarić.

Portal Analitika