Reakcija predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice na godišnji Izvještaj Stejt dipartmenta o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori, u kojoj najveći predstavnik sudske vlasti optužuje američku administraciju za pritisak na sudsku vlast je neprimjerena i isključiva, kažu pravni eksperti u razgovoru za Portal Analitika.
Oni smatraju da bi najveći predstavnici sudske vlasti trebalo da dobronamjerno prihvate i poslušaju stavove prijateljske američke administracije i učine sve da se stanje poboljša.
Medenica je u svojoj izjavi nakon objavljivanja Izvještaja oštro kritikovala dokument navodeći da su kritike sudske vlasti od strane američke administracije ''najveći pritisak na rad crnogorskih sudova''.
Predsjednik Senata udruženja pravnika Stanko Marić optužio je Medenicu da je svojom reakcijom na godišnji Izvještaj Stejt dipartmenta nanijela štetu evropskim i eurotlantskim integracijama Crne Gore.
- Izjava Vesne Medenice je zadala veliki šamar evropskim i euroatlantskim integracijama Crne Gore. U pitanju je pritisak, i ogroman udar na pravni poredak Crne Gore i proklamovani cilj države, rekao je Marić za Portal Analitika.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc - Prelević kaže za Portal Analitika da isključive odbranaške reakcije, generalno izazivaju sumnju u sposobnost drzavnih funkcionera da uvaže i sagledaju kritiku.
- Čelnici državnih institucija treba da vide može li izvještaj išta korisno da doprinese da se nešto u državi unaprijedi za dobrobit građana, kaže Gorjanc-Prelević.
U izvještaju Stejt dipartmenta ocijenjeno je da postoji visok stepen nepovjerenja građana Crne Gore u nezavisnost sudstva, kao i široko rasprostranjena percepcija o korupciji, posebno u izvršnoj i sudskoj vlasti.
„Ustav i zakon obezbjeđuju nezavisno sudstvo. Međutim, neki posmatrači tvrde da sudstvo nije uvijek nezavisno i da zvaničnici vlasti povremeno utiču na sudije i tužioce iz političkih i ličnih razloga”, ukazuje se u Izvještaju.
Neprimjerene izjave: Marić smatra da Medeničine izjave nijesu primjerene funkciji prve osobe sudske vlasti.
- Takve izjave su date sa stanovišta moći koju Medenica osjeća kao svemogući predsjednik sudske vlasti i predsjednik Sudskog savjeta, koja kako bi narod rekao ‘’vedri i oblači’’ u organizaciji i izboru sudija, razrješenja sudija, kao i presuđenju svih sporova koji su u interesu vlasti, smatra Marić.
S druge strane, Gorjanc-Prelević kaže da je lakše je razumjeti da se vlasti odluče da ignorišu sugestije NVO, nego preporuke prijateljske američke administracije, koja je već uložila izuzetna sredstva u reformu pravosuđa u Crnoj Gori i čiji su stavovi tradicionalno za Crnu Goru posebno važni, pa tako i za proces integracija.
Izvještaj je previše blag: Komenatrišući Izvještaj Stej dipartmenta, Marić je kazao da smatra da je dokument izbalansiran. Marić čak smatra da je to i mana Izvještaja.
- Stanje u crnogorskom sudstvu je gore nego što je to predstavljeno u Izvješataju Stejt dipartmenta.Ti su izvještaji diplomatski izbalansirani, vrlo oprezni i ne ulaze u suštini problema, kaže Marić, dodajući da ukazuju na samo dio problema u crnogorskom sudstvu.
Gorjanc-Prelević, koja je i koautorka studiozne analize o uticaju politike na pravosuđe, se slaže sa ocjenama iz Izvještaja da ima uticaja vlasti na crnogorsko sudstvo, pogotovo na izbor sudija.
- Izbor predsednika Vrhovnog suda je pod neposrednim političkim uticajem, kao i izbor bar polovine članova Sudskog savjeta, kojim predsjedava predsednik Vrhovnog suda. Nedostatak razrađenih kriterijuma za izbor sudija dozvoljava preveliku proizvoljnost prilikom odlučivanja o njihovom izboru, napredovanju i razrješenju, što ostavlja prostor za različite uticaje, kaže Gorjanc-Prelević.
Fascinacija premijerom: Iako nismo istraživali neposredan uticaj politike na sudske procese, smatra Gorjanc-Prelević, očigledno je da je bilo sudija koje su, u najmanju ruku, fascinirane političkim funkcionerima, kao recimo crnogorskim premijerom, u mjeri koja ih je onemogućila da razumno odmjere visinu naknade štete koju su mu dosudili zbog povrede časti i ugleda.
- U sudjenjima po tužbama protiv države za naknadu štete zbog deportacije, na zakazivanje ročišta čekalo se godinu dana i više, dok su neke druge tužbe mnogo brže procesuirane, tvrdi Gorjanc -Prelević.
Istraživanje potvrdilo strahove : Ona je podsjetila da je prema istraživanju Vladine kancelarije za antikorupciju "Ocjena integriteta i kapaciteta pravosudnog sistema u Crnoj Gori" za period 2007-2008. godine čak trećina ispitanih sudija rekla da je uticaj političke i izvršne vlasti na sudove u tom periodu - postojao.
U istom istraživanju trećina sudskih vještaka je naglasilo da je, iako rijetko, ipak postojao politički uticaj na sudstvo, da 23 odsto smatra da „ponekad ima uticaja politike“ a da 16 odsto ispitanih sudija tvrdi da uticaja politike ima često ili uvijek.
Kad se saberu ti procenti, ispadada više od dvije trećine sudskih vještaka osjeća neku vrstu političkog pritiska ili uticaja.
- Ostaje da se izborimo za sistem koji bi maksimalno suzio prostor za takav uticaj i obeshrabrio ga, zaključuje Tea Gorjanc-Prelević.
Nenad Zečević