Crna hronika

Medenica: Ne osjećam se krivom, oslobodite me

Završnim riječima okončano suđenje bivšoj predsjednici Vrhovnog suda za optužbe da je sudiju Milosava Zekića nezakonito zadržala na funkciji, presuda 4. novembra

Medenica: Ne osjećam se krivom, oslobodite me Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica juče je u završnim riječima kazala da se apsolutno ne osjeća krivom i zatražila od suda je oslobodi od optužbi da je zloupotrijebila službeni položaj jer je navodno sudiji Milosavu Zekiću omogućila da ne bude privremeno udaljen sa posla iako se protiv njega vodio krivični postupak pred kotorskim sudom.

Sa druge strane, tužiteljka Maja Janković je ostala pri optužbama i predložila sudu da Medenicu osudi u skladu sa zakonom.

Sutkinja Višeg suda u Podgorici Sonja Keković zakazala je za 4. novembar izricanje presude u ovom slučaju.

- Apsolutno se ne osjećam krivom. Oslobodite me ove optužbe koja nema uporište u činjeničnom stanju i dokazima u spisima predmeta – kazala je nekadašnja čelnica pravosuđa u Crnoj Gori.

Ona je podsjetila da po zakonu odluku o suspenziji sudija donosi Sudski savjet, a da mu to predlaže disciplinski tužilac.

- Meni, kao predsjednici Vrhovnog suda, disciplinski tužilac nikada nije poslao takav zahtjev, pa nijesam ni mogla odlučivati o tome – navela je Medenica ne sporeći da anonimnu pritužbu grupe građana o vođenju krivičnog postupka protiv sudije Zekića nije proslijedila Sudskom savjetu.

Ona je istakla ,,da je isto tako tačno i da je Sekretarijatu Sudskog savjeta poslata ista ta pritužba, istog dana kada i njoj“.

- Svi svjedoci su se izjasnili što je Sudski savjet uradio sa tom prijavom. Niko od njih nije rekao da sam davala naloge Sekretarijatu da ne dostavlja pritužbu Sudskom savjetu i da ga arhivira. Neobavještavanjem Sudskog savjeta nijesam zloupotrijebila službeni položaj – zaključila je Medenica.

Na konstataciju tužiteljke Janković da se na omotu spisa predmeta nalazila listica na kojoj je zabilježila „ne nalazi za cjelishodno preduzimanje bilo kakvih radnji - rođačka svađa“ i da o tome nije obavijestila Sudski savjet, već je predmet arhiviran, Medenica je istakla da se radi o internoj zabilježbi koja je bitna njoj i kabinetu.

- Zašto se neko bavi slobodom moje misli. Ja imam pravo na to. Zašto neko ulazi u moju intimu kako ću ja nešto konstatovati. Konstatacija na omotu spisa je bila interna zabilježba za mene i moj kabinet. Napisala sam je jer je Sudski savjet, takođe, bio obaviješten, ja nijesam morala da ga obavještavam o tome – precizirala je Medenica.

Ona je navela da je pravno licemjerstvo naknadna pamet Specijalnog državnog tužilaštva i da je ona ponosna na svoj radi i na to što je ostavila iza sebe.

To je istakla nakon što je tužiteljka Janković kazala sudu da je SDT dostavilo spise Osnovnom tužilaštvu kako bi se utvrdilo da li ima još nečije odgovornosti po ovom predmetu, odnosno da li je

odgovorna tadašnja sekretarka Sudskog savjeta Vesna Aćimić, koja je 17. jula svjedočeći u postupku priznala da nije obavijestila Sudski savjet o prijavi grupe građana.

- Predmet je formiran kako bi se ocijenilo da li u radnjama nekog lica ima elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti. Ti spisi su, u skladu sa novim zakonom iz jula, proslijeđeni Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici. Izviđaj je u toku - kazala je tužiteljka Janković.

Bivša šefica pravosuđa u završnim riječima ukazala je na rezultate svog rada u pravosuđu, ističući da je ponosna kako je obavljala svoju dužnost.

- Nije se moglo desiti da iz pritvora izađu osumnjičeni jer u roku od tri godine od podizanja optužnice nije donijeta prvostepena presuda. Nije Vesna Medenica rušila sistem, već oni koji su htjeli da vide Vesnu Medenicu na optuženičkoj klupi. Vjerujem da politika nije ušla u vašu kancelariju - kazala je Medenica, obraćajući se sudiji Keković.

Uslijedila je opomena suda.

Branilac Medenice, advokat Zdravko Begović, rekao je da je dužnost sudija Osnovnog suda u Kotoru pred kojim je vođen postupak, kao i rožajskog suda, u kojem je Zekić radio, bio da obavještava Sudski savjet o pritužbi građana.

- Sutkinja Momirka Tešić bila je dužna da obavijesti Sudski savjet o presudi koju je donijela u tom postupku. Ovo je jedna perfidna prijava da se ova žena kompromituje – ocijenio je advokat Begović.

Iako je čitava Crna Gora znala za krivični postupak protiv Zekića, advokat Begović je naveo da su iz SDT-a ocijenili da je to znala samo Vesna Medenica.

On je kazao da će doći vrijeme da se sudi na osnovu spisa predmeta, a ne na osnovu političkih motiva.

Da je sudija Zekić uslovno osuđen za svađu sa rođacima, predsjednik rožajskog suda Zahid Camić saznao je tek nakon pravosnažnosti ove presude.

Međutim, Zekić je prije nego je disciplinski tužilac pokrenuo postupak, a za što mu je određen rok od 40 dana, podnio zahtjev za razrješenje.

Kako je Zekićevom zahtjevu udovoljeno i on razrješen funkcije disciplinskom tužiocu je ostalo jedino da obustavi disciplinski postupak protiv njega.

Zekić je na prethodnom ročištu kazao da o krivičnom postupku protiv njega nije govorio nikome jer se nije osjećao krivim i čvrsto vjerovao da će biti oslobođen.

Osim toga, kako je naveo, nikome nije pričao o tom procesu jer je to za njega predstavljalo sramotu.

Aćimić saslušana u ODT-u zbog sumnje da je dostavila nepotpune spise u predmetu protiv Medenice

Sekretarka Sudskog savjeta Vesna Aćimić saslušana je juče u podgoričkom Osnovnom državnom tužilaštvu zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj dostavljajući nepotpune spise tužilaštvu u predmetu formiranom protiv nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, potvrđeno je Pobjedi nezvanično.

Na osnovu nepotpunih spisa koje je Aćimić dostavila tužilaštvu, Medenica je završila na optuženičkoj klupi jer je u februaru 2019. godine mimo znanja Sudskog savjeta odlučila da sudiju Osnovnog suda u Rožajama Milosava Zekića ostavi na dužnosti iako je obaviještena da je protiv njega pokrenut krivični proces.

Ovakvim postupanjem, kako se navodi u optužnom prijedlogu, Medenica je sudiji Zekiću u periodu od 18. februara 2019. do 20. jula 2020. godine omogućila korist u vidu ostvarenja prava na punu zaradu i privilegije obavljanja sudijske funkcije i zaštite ugleda iako u navedenom periodu tu funkciju nije mogao obavljati.

U navedenom periodu Zekić je jedino imao pravo na smanjeni dio zarade s obzirom na to da su bili ispunjeni zakonski uslovi za njegovo privremeno udaljenje s dužnosti.

Aćimić je prilikom svjedočenja u procesu protiv Medenice priznala da je propustila da Sudski savjet obavijesti o anonimnoj prijavi grupe građana protiv sudije Zekića.

Portal Analitika