Društvo

Medenica: Samo sudovi mogu procijeniti vladavinu prava u kriznim vremenima

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kazala je da mjere koje nacionalne vlasti preduzimaju kako bi zaštitile interes javnog zdravlja i živote ljudi, predstavljaju zadiranja u ljudska prava i više je, kako kaže, nego očigledno, da postoji goruća potreba za stvaranjem balansa između prava pojedinaca i prava društva.

Medenica: Samo sudovi mogu procijeniti vladavinu prava u kriznim vremenima Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

“Da li su države preduzele srazmjerne mjere kako bi zaštitile opstanak nacije i svog društveno – ekonomskog sistema, procijeniće samo sudovi, jer sprovođene vladavine prava, odnosno primjena propisa od strane drugih grana vlasti, mora ostati pod sudskim nadzorom, koji je još više izražen u kriznim vremenima”, kazala je Medenica povodom Dana sudstva. 

“Na Dan crnogorskog sudstva podsjećamo na ključne vrline sudske vlasti – nezavisnost, nepristrasnost i odgovornost u sistemu podjele vlasti, ali i na potrebu za jedinstvom demokratskih standarda u Crnoj Gori”, poručila je Medenica.

Dan crnogorskog sudstva obilježava se 29. oktobra, kada je 1798. godine, pod patronatom Svetog Petra Cetinjskog, donijet Zakonik obšči crnogorski i brdski i ustanovljeno Praviteljstvo suda crnogorskog i brdskog.

“Od osnivanja Praviteljstva, koje je crnogorsko ime uzdiglo na zakonski pijedestal, protekle su 222 godine. Sveti Petar je govorio da je crnogorski sud 'drača u oči guvernaduru i vlasteli'. Kako tada, tako i danas, sud mora ostati lišen uticaja zakonodavne i izvršne vlasti, medija, nevladinih organizacija i pojedinaca, kako bi postupao u interesu društva”, naglasila je Medenica.

Medenica je kazala da i primjena prakse Evropskog suda za ljudska prava ostaje u centru mandata i ubuduće.

“Neupitan je uticaj sudske vlasti na sveukupan proces postizanja pune vladavine prava, koja je ključna za dalji napredak Crne Gore u procesu pristupanja EU. Shodno tome, nastavićemo sa preduzimanjem svih aktivnosti na pripremi za primjenu pravne tekovine Evropske unije i evropskih standarda u oblasti pravosuđa i ispunjavanju privremenih mjerila”, zaključila je Medenica. 

Ključ za nezavisnost sudstva u primjeni standarda 

Medenica je kazala i da je od predsjednika Evropskog suda za ljudska prava, Vrhovni sud Crne Gore dobio pohvalu zbog odličnog rezultata na polju primjene Evropske konvencije. 

“Tom prilikom, bili smo ujedinjeni u mišljenju da vladavina prava zahtijeva da su zakoni jasni, a ne nejasni i otvoreni za zloupotrebe, da se ne primjenjuju retroaktivno kako bi se izbjegli autonomni izbori članova društva koji se zasnivaju na postojećim pravilima, te da se zakoni tumače i primjenjuju od strane nazavisnih i nepristrasnih institucija, koje se razlikuju od onih koji ih donose. U periodu koji slijedi, ključ za nezavisnost i nepristrasnost sudstva je u primjeni standarda na najvišem mogućem nivou” navela je Medenica.

Portal Analitika