Suđenja se odgađaju često i bez čvrstih osnova, pritvor se određuje bez dodatnih objašnjenja, a advokati se neprimjereno ponašaju prema sudijama koji to tolerišu. Ipak, Izvještaj je pokazao i napredak na mnogim poljima.
U odnosu na rezultate prve faze Izvještaja o praćenju suđenja, druga faza pokazala je napretke u određenim oblastima, kaže koordinator projekta Bojana Ostojić. Tako je pravosudni sistem napredovao u dijelu poštovanja prava na javno suđenje, suđenje u razumnom roku. Međutim, rezultata još nema kada su posrijedi poštovanje prava na prevodioca, na odbranu, na nezavisan i nepristrasan sud, a suđenja se često odgađaju.
- Odgađanje glavnih pretresa je više nego učestala pojava. Skoro polovina glavnih rasprava bude odgođena i sud, po našem mišljenju, ima vrlo tolerantan stav kada su posrijedi odgađanja na zahtjev stranke.
Tolerantan je i kada je riječ o ponašanju branilaca, kaže Ostojić.
- Pred Višim sudom u Bijelom Polju se jedan od branilaca obratio sudu, odnosno predsjedniku Vijeća, riječima: "Postoji li iko normalan u ovom ludom pravosuđu?"
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kaže da je sudija, u tom slučaju, bio obavezan da reaguje.
- Mora se dostojanstvo suda i same funkcije sudije čuvati na svakom mjestu: počev od novinara, pa do nas koji obavljamo te funkcije i stranaka u postupku.
Prema riječima Ostojić, nema napretka ni kada je riječ o odlukama o pritvoru, jer "postoji određeni broj neobrazloženih rješenja o određivanju pritvora". Preciznije, sudovi često ne navode konkretne i individualne razloge koji idu u prilog opravdanosti određivanja pritvora.
Sudstvo je, ipak, napredovalo u poštovanju pretpostavke nevinosti, ali Ostojić ističe da mediji to ne poštuju.
- Poštuje se kada je u pitanju sadržina novinskih članaka. Međutim, postoje određeni neadekvatni naslovi koji itekako mogu da utiču na formiranje javnog mnjenja.
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica zadovoljna je izvještajem i kaže da je saglasna sa 90 odsto njegove sadržine.
- Ono što primjećujem, čitajući detaljno Izvještaj, jeste da se pojedinačni slučajevi predstavljaju kao pojave. Samo u tom dijelu mislim da nije u redu, jer pojava je nešto na što treba obratiti pažnju i sa njom se boriti. A pojedinačni slučaj može da bude samo eksces.
Predsjednik podgoričkog Osnovnog suda Zoran Radović, istakao je da Izvještaj nije u dovoljnoj mjeri sveobuhvatan, jer nisu obuhvaćeni svi sudovi u Crnoj Gori, već 99 krivičnih suđenja u Podgorici, od kojih je praćeno 65.
Kao objašnjenje tog podatka Vlado Dedović iz CEMI-ja je kazao da su pratili suđenja koja su najinteresantnija javnosti, a većina od njih održava se upravo u Glavnom gradu. On je dodao da u Izvještaju ima dosta pohvalnih riječi i mnogo preporuka kako da se poboljša pravosuđe.
Skupu su, pored ostalih, prisustvovali njemački ambasador Pijus Fišer, šef misije OEBS-a Šarunas Adomavičius i pomoćnik šefa misije u ambasadi SAD, Dag Džons.
(Foto: sudovi.me)