Akcije ove američke kompanije zbog toga su pale za više od dva odsto, prenio je Rojters.
Medijske kuće koje su tužile Gugl nalaze se u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Češkoj, Danskoj, Finskoj, Mađarskoj, Luksemburgu, Holandiji, Norveškoj, Poljskoj, Španiji i Švedskoj.
„Medijske kompanije, koje su uključene u tužbu, pretrpjele su gubitke zbog manje konkurentnog tržišta, što je direktan rezultat lošeg ponašanja Gugla“, navodi se u saopštenju koje su objavili njihovi advokati.
Oni ističu da bi, bez Guglove zloupotrebe dominantnog položaja, medijske kompanije dobijale znatno veće prihode od oglašavanja i plaćale niže naknade za usluge reklamne tehnologije.
„Najvažnije je da su ova sredstva mogla biti reinvestirana u jačanje evropskog medijskog prostora“, kažu advokati.
Oni su spomenuli i kaznu od 220 miliona eura francuskog antimonopolskog tijela protiv Gugla za njegovo poslovanje u oblasti reklamnih tehnologija 2021. godine, kao i optužbe Evropske komisije prošle godine da potkrijepe tužbu svoje grupe.
„Ukoliko dođe do praćenja regulatornog nadzora, Gugl će možda morati da promijeni svoju dosadašnju praksu i obezbijedi dosljednije i predvidljivije cijene oglašivačima“, rekli su advokati.
Portparol Gugla je u saopštenju rekao da se kompanija protivi tužbi, dodajući da je "spekulativna i oportunistička".
„Gugl konstruktivno sarađuje sa izdavačima širom Evrope, a naši alati za oglašavanje se prilagođavaju i razvijaju u partnerstvu s tim istim izdavačima“, rekao je on.
Ova kompanija je prošle godine navela da se ne slaže sa antimonopolskim optužbama Evopske unije protiv svog poslovanja u oblasti reklamnih tehnologija.
Izdavači širom svijeta posljednjih godina žale se kako, zbog sve veće dominacije visoke tehnologije u oglašavanju, njihov udio u prihodima opada.
Gugl je, prema analitičarima, najdominantnija platforma za digitalno oglašavanje na svijetu.