Premijer Igor Lukšić sjutra bi trebalo da počne razgovore sa predstavnicima opozicije o ustavnim promjenama neophodnim za dalji put Crne Gore prema Evropskoj uniji.
Jedan od uslova EU za početak pregovara sa Crnom Gorom su izmjene Ustava koje se tiču pravosudnih organa, kako bi bila obezbijeđena nezavisnost pravosuđa.
Medojević je agenciji MINA rekao da su crnogorskom pravosudnom sistemu neophode temeljne reforme, koje bi značile diskontinuitet sa trenutnim stanjem.
On smatra da je postojeći sistem glavna prepreka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- Došlo je do legalizacije postojećeg neprihvatljivog stanja, u kojem je većina sudija, da bi bili izabrani, morala da prođe vrlo gusto sito političke lojalnosti, pojasnio je Medojević.
Prema njegovim riječima, neophodan je diskontinuitet u kadrovskom sastavu pravosuđa, koje se „mora osloboditi ljudi koji su na platnom spisku organizovanog kriminala ili koji presude donose u strahu od njega“.
Kada to uradimo, navodi Medojević, mora se sačiniti novi, reformski i tranzicioni model, u kojem bismo kreirali kulturu nezavisnosti sudija i pravosuđa.
- Sistem gdje će dobre sudije napredovati u zavisnosti od svojih rezultata i performansi, a izbacivati sudije koje su loše, koje ne prate trendove, nemaju dovoljno znanja i korumpirani su, precizirao je on.
Medojević je kazao da PzP posebno insistira na ustavnoj kategoriji prema kojoj krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije ne bi zastarijevala.
Kako je kazao, mora se imati u vidu da su ta djela u Crnoj Gori rađena uz zaštitu vlasti i pod političkim patronatom.
- Treba dati šansu nekoj novoj vlasti da preispita šta se dešavalo poslednjih 20-ak godina, a da nema pritiska zastarjevanja tih predmeta. Takvi predmeti će vjerovatno biti otvoreni tek kada se vlast promjeni, zaključio je Medojević.