„Region ne može biti stabilan bez demokratske i evropske Srbije koja je nakon decenije lutanja na najboljem putu da zauzme mjesto koje joj pripada“, kazao je Medojević za agenciju MINA, napominjući da je u dijelu političkih kriterijuma za pristupanje neke zemlje Uniji regionalna saradnja i napredovanje cijelog regiona jedno od bitnih pitanja.
To se, kako je rekao, pokazalo i na primjeru Hrvatske i graničnog problema koji se pojavio kao ključni u napredovanju i otvaranju svih poglavlja te zemlje u pregovorima o članstvu. »Sva bilateralna pitanja moraće biti riješena u hodu, kako bi zemlje bez smetnje ušle u EU i kako tamo ne bi imale blokadu od starih zemalja članica«, kazao je Medojević. On je rekao da Crna Gora i Srbija, koje nemaju objektivnih i realnih otvorenih pitanja, na svim nivoima vlasti i u bilateralnim sporazumima treba da daju dobar primjer u regionu kako se bez pritiska EU mogu realizovati odnosi na Balkanu, na evropski način. "Nažalost, zbog loših odnosa političkih elita iz Beograda i Podgorice naše odnose ćemo regulisati očigledno dominantno pod pritiskom evropskih struktura«, rekao je Medojević.
Prema ocjeni Medojevića jedan od najvećih evropskih zahtjeva za sve zemlje, čak i za Hrvatsku, biće regionalni odgovor na organizovani kriminal i korupciju. Evropa je, smatra Medojević, zauzela vrlo jasan stav da neće ponoviti grešku iz prošlosti, koju je napravila sa Bugarskom i Rumunijom koje su „primjene bez obzira na to što nijesu do kraja implementirale evropske standarde, posebno u pravosuđu, policiji, tužilaštvu, vladavini prava“.
“Tako da će kriterijumi za prijem novih članica biti stroži od onih iz 2005. godine, zaključuje Medojević, naglašavajući da, upravo zbog toga, zemlje u regionu prvo moraju intenzivno da sarađuju jer neke ciljeve mogu da ostvare zajednički.