Kazao je kako je plaćanje ljekova i medicinskih sredstava firmi “Glosarij” izvršeno u neposrednoj pogodbi, bez obavezujućih tendera, direktno kršenje Zakona o javnim jabavkama i Zakona o budžetu.
"Neposredno (tajno ali organizovano) pregovaranje (dogovaranje) ministra finansija o nabavkama ljekova sa samo jednom i to monopolskom firmom mora predstavljati osnov sumnje da se radi o korupciji na štetu budžeta države, ali i građana koji kupuju ljekove po višestruko većim cijenama nego u zemljama okruženja", poručio je on.
Istraga bi, kaže, bila jednostavna jer, kako on ističe, "svi papiri postoje u Ministarstvu, Montefarmu, Erste banci i Glosariju".
"Ove korupcionaške transakcije sa plaćanjem obaveza države Milojko Spajić je sprovodio tajno, ali organizovano u 2021, kada je Vlada odbila da preda Zakon o budžetu za 2021. i sama, protivustavno prešla na režim privremenog finansiranja. Po Ustavu, Skupština donosi budžet ili odluku o privremenom finansiranju", dodao je.
Spajić je, kako je istakao Medojević, u momentu privremenog finansiranja potpisao i platio više od 600 miliona eura po osnovu faktura dobavljačima, te je tako "kreirao tačku visoke korupcije, koju je, očigledno veoma dobro iskoristio za svoje lično bogaćenje".
"Stoga Novović treba da provjeri prihode, imovinu i stil života Spajića, posebno priraštaj imovine i prihoda u periodu od kada je postao Ministar finansija, da li ima stan u luksuznom objektu Boka Sale u Porto Montenegru i više nekretnina u Podgorici, a posebno kako je nestalo 3,5 miliona eura od čuvenog zaduženja od 750 miliona eura iz decembra 2020. Pokretu za promjene se provjerava od koga kupujemo toalet papir, a lopovluci Mickeja Spajića teški desetine miliona eura ostaju bez interesovanja tužilaštva", naglasio je.
Pozvao je Novovića i da otvori istragu o poslovanju Ministarstva zdravlja, Fonda zdravlja, Montefarma sa firmom “Glosarij” imajući u vidu, kako kaže, da je ova firma stekla monopolsku poziciju na tržištu i da u njoj rade neki bivši državni funkcioneri i njihovi članovi porodica, "a da cijenu toga plaćaju građani Crne Gore plaćajuci najskuplje ljekove u regionu, a možda i u Evropi".
"Ovo posebno, jer je Spajić donio i odluku da se, opet protivustavno ukine doprinos za zdravstvo, gdje je Fond zdravstva ostao bez 180 miliona eura izvornih prihoda, što je prebačeno na opšti budžet, čime je ugroženo finansiranje sistema zdravstva, ali i cjelokupno funkcionisanje zdravstvenog sistema", zaključio je on.