„U Crnoj Gori procjenjuje se godišnje se baci 83 kg hrane po glavi stanovnika, što čini ukupno 51.988 tona hrane koja završi u smeću.Najviše hrane se baci tokom praznika zbog prekomjerne kupovine hranei slabog planiranj“, kazali su iz Banke hrane u saopštenju koje potpisuje njihova predsjednica Marina Medojević.
Prema procjenama Agencije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivrede količina bačenje hrane bi bila dovoljna da prehrani najmanje 2 milijarde ljudi.
„Šteta se čini i ekologiji pa oko 10 odsto ukupnih emisija staklene bašte posledica su tog otpada“, kazala je ona
Prema istraživanju , kažu da najviša šteta nastaje bacanjem hrane kod kuće, u kuhinji.
„Bacanje hrane se dešava u čitavom lancu, odproizvodnje, na polju , tokom transporta, utrgovini , ugostiteljstvu. S druge strane, rast cijena hrane zbog inflacije istakao je važnost izbjegavanja bacanja hrane,više nego ikada.Dok mi bacamo hranu, drugi gladuju.Postojanje Narodnihkuhinje ukazuje da je i jedan kilogram bačene hrane, previše“, kazala je ona.
Evropska unija se, kako su kazali, bavi problemom bacanja hrane od 2012. kada je u Evropskom parlamentu usvojena deklaracija protivbacanja hrane.
„Na snazi su preporuke svim državama članicama da se do 2030. prepolovi bacanjehrane.Ključna prekretnica je što Evropa postala prva regija u svijetu koja je usvojila pravno obvezujući cilj, smanjenja bacanja hrane.
Države članice EU nastoje podstaći doniranje hrane omogućavanjem poreskih odbitaka.Neke državeodavno imaju konkretne mjere,Francuska je zabranila supermarketima da bacaju neprodatu hranu. Namirnice koje su još jestive,moraju se donirati“, saopštila je ona.
Šta mora uraditi Crna Gora?
„Moramo organizovano, sistemski djelovati na državnom nivou kako bi se olakšalo doniranje i distribuciju hrane.Banka hrane Crne Gore odavno govori o distributivnom centru u kojembi se sakupljala sva hrane koja nije dovedena namjeni,a u ispravnomje stanju.Dobar predlog zasmanjenje bacanja hrane jei ukidanje PDV na doniranu hranu kako bi se podsticajno djelovalo na donatore“, navodi se u saopštenju.
Kupovina lokalnih proizvoda omogućuje potrošačima da, kako je saopštila, pomognu u borbi protiv smanjenja bacanja hrane a djeluje podsticajno za razvoj poljoprivrede i ekonomije.
„Potrebne su nam mjere podsticanja smanjenja nastajanja otpada od hrane, podsticanje društvene odgovornosti prehrambenog sektora, podizanje svijesti i informisanosti potrošača o planiranju i smanjenju nastajanja otpada od hrane kao i praćenje količine otpada od hrane.
Strategija za smanjenje bacanja hrane se ne izrađujeanjena dobra implementacija za posledicubi imala,smanjenje broja ljudi u potrebi za hranom, doprinijela ekonomičnijem poslovanju i zaštiti životne sredine.
Ako imate viška hrane, podijelite onima koji nemaju. Ovaj savjet bi smo uvijek trebali imati na umu, a posebno tokom praznika, kada se sve dijeli. Uvijek postoje siromašnije porodice, možda i u našo jbližoj okolini, a sve je bolje nego bacati hranu“, zaključe Medojević u saopštenju.