“Bez ikakvih rezova u preglomaznoj tekućoj potrošnji i bez ikakve ideje kako rješavati strukturne probleme naše ekonomije- kolaps industrijske proizvodnje i izvoza, nezaposlenost, spoljnotrgovinski deficit, estremno siromaštvo, siva ekonomija”, navodi Krivokapić.
Osim toga, ističe, predlog budžeta je nerealan i neodrživ.
“Projekcija deficita na 139 miliona eura je netačna i vjerovatno namjerno lažno postavljena. Deficit budžeta je u prva dva mjeseca je 90 miliona eura, a za 12 mjeseci je projektovan na 139 miliona eura. Ovaj nivo deficita biće probijen najvjerovatnije već u martu. A gdje je još devet mjeseci”, pita Medojević.
Izvorni prihodi budžeta u decembru 2020. bili su 187 miliona eura, a u januaru 2021. samo 88,6 miliona eura.
“Primici budžeta na osnovu poreza su pali sa 88,7 miliona u decembru 2020. na 67,4 miliona eura u januara 2021. Porez na dohodak pravnih lica je pao sa 17,5 miliona na 4 miliona eura, što je posledica neisplaćivanja zarada, što može biti upozoravajući znak krize nelikvidnosti”, ocjenjuje Medojević.
Ipak, naglašava, najdramatičniji pad prihoda je u doprinosima gdje je iznos iz decembra 2020. od 80,5 miliona pao na 15,9 miliona u januara 2021.
“U tom padu je najozbiljnija situacija u padu prihoda po osnovu doprinosa za Fond Pio, sa 50 miliona u decembru 2020 na samo 10 miliona u januara 2021. Slična katastrofa je i sa padom doprinosa za zdravstveno osiguranje gdje je pad sa 26,3 miliona iz decembra 2020. na 5,2 miliona eura u januara 2021. Pad primitaka na osnovu poreza na dobit pravnih lica je sa 1,6 milion na 0,8 miliona eura u januaru 2021. Ovo ukazuje na kvarenje finanijske strukture privrede i ulazak u zonu gubitaka”, tvrdi Medojević.
Kako je dodoa, primici od PDV su pali sa 47,6 milion na 44,1 milion eura u januaru.
“Ovaj podatak ukazuje na pad uvoza koji je osnovni generator PDV i na pad potrošnje. Imajući u vidu pad uvoza za prva dva mjeseca 2021 za 23,4 odsto za očekivati je nastavak ovog negativnog trenda.Ovakvi trendovi su morali biti alarm za uzbunu u Vladi i bilo je neophodno izaći u javnost sa programom fiskalnog prilagođavanja jer su troškovi ove parazitske adminsitracije uhljeba DPS, SD, BS astronomski i privreda koja je na koljenima nije u stanju da to finansira”, navodi Medojević.
Prema njegovim riječima, povećanje poreza i akciza neće popraviti likvidnost budžeta, niti povećati prihode.
“Samo će još veći broj preduzeća otjerati u zonu gubitaka, jer će povećanje cijena uticati na smanjenje potrošnje i povećanje sive ekonomije. Jednostavno, preglomaznu administraciju ne može finansirati privreda na ovom nivou ekonomskih aktivnosti. Mora se radikalno rezati vladina potrošnja. Nepotrebna radna mjesta se moraju ukinuti, a struktura potrošnje usmjeriti ka produktivnim investicijama koje će podržavati domaću proizvodnju, otvaranje radnih mjesta, supstituciju uvoza i stimulisanje izvoza. Država koja ima dug od 104 BDP i izvoz od 9 odsto BDP i nemaju svoju monetarnu politiku više nema prostora za zaduživanja radi pokrivanja budžetskog deficita i potrošnje Vlade. Vlada nam je, dakle, poslala budžet koji nije projektovan u skladu sa realnim stanjem u privredi i javnim finansijama”, navodi Medodjević.
Zato će, naglašava, sigurno biti potreban još najmanje jedan rebalans, a ova Vlada će novac od emisije obveznica od 750 miliona eura, potrošiti do jeseni i vjerovatno će biti potrebno novo zaduženje.
“Iako je Vlada javno obećavala da neće trebati novo zaduživanje u naredne dvije godine, to neće biti tako. Vidi se da ni Premijer ni Ministar finasija ne poznaju stanje privrede niti prepoznaju stvarne uzroke teške krize u kojoj se nalazimo. Ipak je vođenje države u uslovima krize prevelik zalogaj za dvojac Krivokapić – Spajić i da nijesu dorasli izazovima”, zaključuje Medojević.