Medoks je za Novu M komentarisala i moguće proteste DF-a koji najavljuju blokadu čitave Crne Gore ukoliko se Vlada formira uz podršku Đukanovićevog DPS-a, te istakla da su protesti legitiman način iskazivanja mišljenja, ali da bi bilo mnogo djelotvornije ako bi se sve partije uključile u politički dijalog, umjesto što te političke razlike iznose na ulicu.
Politička scena u CG prilično je turbulenta poslednjih dana, pala je Vlada smijenjen je predsjednik parlamenta – lider URE je u pregovorima sa političkim aktertima oko formiranja manjinske Vlade, Demokrate pozivaju na prijevremene izbore i tvrde da je izborna volja građana izmanipulisana. Kako ocjenjuje poslednja dešavanja u zemlji i u čemu vidi rješenje i izlaz iz političke krize, Medoks odgovara:
“Opisali ste trenutnu situaciju turbulentnom, ali zapravo ono što se dešava u Crnoj Gori i nije tako neobično. U demokratskim društvima nije neuobičajeno vidjeti promjene u koalicijama, pa čak ni izglasavanje nepovjerenja, ali mislim da je važno, čak i pohvalno, napomenuti da su članovi Vlade i političke stranke slijedile demokratski put tokom ove tranzicije. Rješenje situacije će biti upravo u tome. Predstavnici crnogorskog naroda – poslanici će izabrati put naprijed. Oni bi mogli izabrati da podrže novu Vladu ili bi mogli izabrati nove izbore. I jedno i drugo su demokratska prava. Sve dok većina poslanika glasa za bilo koju od ponuđenih opcija – to predstavlja volju građana”.
Britanska ambasadorka ističe da je put demokratije uvijek izlaz. Komentarisala je i moguće proteste DF-a koji najavjuju blokadu čitave CG ukoliko se Vlada formira uz podršku Đukanovićevog DPS-a.
“Formiranje nove Vlade – to je demokratski. Podrška novim izborima – to je isto demokratski. Protesti – takođe su demokratsko pravo. Sve su to demokratski načini kojima se poštuje volja građana. Što se tiče protesta, iako je to legitiman način iskazivanja mišljenja, u krajnjem, bilo bi mnogo djelotvornije ako bi se sve partije uključile u politički dijalog, našle oblasti u kojima mogu sarađivati, umjesto što te političke razlike iznose na ulicu”, rekla je Medoks.
Na pitanje da li vjeruje da bi manjinska vlada bila održiva na duže staze, Medoks odgovara da je manjinskoj Vladi po definiciji, potrebna podrška drugih partija da bi funkcionisala i bila održiva.
“Dakle, da bi bila održiva, oni moraju biti u stanju da se dogovore sa drugim strankama o zajedničkim temeljnim principima na samom početku, tako da mogu biti sigurni da imaju podršku koja im je potrebna tokom dužeg perioda. Za to će biti potreban politički dijalog i kompromis. Ne bih željela da predviđam da li su stranke ovdje u Crnoj Gori spremne na dijalog i kompromis, vjerujem da jesu: ako mogu postići kompromis i dijalog, onda bi ta Vlada mogla biti održiva”, kazala je ona.
Prema njenim riječima, efektivna manjinska Vlada zahtijeva politički dijalog i kompromis između velikog broja političkih partija.
“To je upravo ono što je nedostajalo u prošloj Vladi, taj nivo kompromisa i dijaloga, tako da razumijem zašto su neke stranke spremne da pokušaju da ovu opciju ostvare, ali mogu da razumijem i zašto bi nekima ovo moglo izgledati teško izvodljivo”, istakla je Medoks.
Komentarišući stavove koji se čuju u javnosti da podršku DPS-a manjinskoj Vladi mnogi doživljavaju kao izdaju i izigravanje izborne volje, kao i da je to reanimacija DPS-a, britanska ambasadorka kaže da treba imati na umu da su na izborima u avgustu 2020. godine glasovi podijeljeni između više partija – te da nijedna partija nije imala jasnu većinu.
“Onda su političke partije stvorile koaliciju i našle većinu da bi stvorile Vladu. Dakle, predstavnici građana Crne Gore, poslanici, moraju da odluče sa kim će raditi i sa kim će stvoriti većinu. To je ono čemu služe nedavni pregovori. Ako većina poslanika odluči da želi da podrži novu Vladu, to predstavlja volju građana. To rade uz podršku većine biračkog tijela. Tako funkcioniše demokratija. Nije baš ni relevantno reći koje partije će biti u Vladi, niti je li to pravilno ili ne, ako je to većina – to je volja većinskog biračkog tijela. Odlika demokratije je da će oni koji nisu glasali za takvu Vladu biti nezadovoljni. Upravo je na toj Vladi da primijeni uključiv pristup u donošenju odluka, kako bi osigurala da su i oni zadovoljni”, rekla je Medoks.
U javnosti se spekulisalo i da međunarodni partneri traže povlačenje Mila Đukanovića sa pozicije lidera DPS-a, na pitanje koliko ima istine u tome, Medoks odgovara da ne zna.
“Ne znam, iskreno. Ujedinjeno Kraljevstvo se ne uključuje u ovdašnju partijsku politiku. Mi smo politički objektivni. Radi se o odluci koju donose predsjednik i njegova partija u vezi sa njihovom budućnosti”, zaključuje britanska ambasadorka.