Svjetski sindikalni pokret 28. aprila takođe obilježava komemoracijom za sve žrtve profesionalnih bolesti i povreda na radu. Današnji događaj je bio osmišljen tako da posebno akcentira povrede i fatalne povrede na radu u domenu građevinskog sektora, kao i temu mladih kroz prizmu zaštite i zdravlja na radu.
Na otvaranju skupa, prisutnima se ispred UN sistema u Crnoj Gori obratio Rezidentni koordinator Peter Lundberg.
On je istakao da je najefikasniji način da se osigura aktivno učešće svih u procesima donošenja odluka o zaštiti i zdravlju na radu kroz efikasan socijalni dijalog između vlada i socijalnih partnera.
"Naglasio je da je potrebna akcija za bolju zaštitu mladih kroz efikasniju integraciju obuke o ZZNR, kroz reviziju standarda edukacije, sadržaja kurseva i materijala; unapređenje kompetencija i vještina trenera za zaštitu i zdravlje na radu, uključujući i one na radnom mjestu; izgradnju institucionalnih kapaciteta za upravljanje znanjem i informacijama i jačanje uloge organizacija poslodavaca i radnika u osmišljavanju, implementaciji i praćenju ovih mjera", navodi se u saopštenju.
Nacionalna koordinatorka MOR-a Nina Krgović naglasila jeda je pandemija Kovid-19 pokazala važnost jačanja domena zaštite i zdravlja na radu te kako saradnja i socijalni dijalog između radnika, poslodavaca i vlada mogu smanjiti rizike i poboljšati sigurnost i zdravlje u svijetu rada.
"Istakla je da je EU proglasila 2022. Evropskom godinom mladih, gdje se među četiri ključna cilja jedan odnosi i na unapređenje pristupai položaja mladih na tržištu rada, dok nacionalni Zakon o radu predvidja posebnu zaštitu mladih na radnom mjestu. Istaknuto je da će MOR u tom smislunastaviti da blisko sarađuje i podržava nadležno ministarstvo i socijalne partnere u ispunjavanju svih relevantnih standarda u ovoj sferi", piše u saopštenju.
Iz Ministarstva ekonomskog razvoja prisutnima su se obratile Jevrosima Pejović, Direktorica direktorata za rad i zapošljavanje, i Danijela Šuković, Načelnica Direkcije za poslove zaštite i zdravlja na radu.
"Pejović, je podsjetila da je u Crnoj Gori zaštita i zdravlje na radu, prepoznata kao oblast od javnog interesa, i da je samim tim prioritet kada je u pitanju rad Vlade Crne Gore.Istakla je da je zdrava, motivisana i zadovoljna radna snaga važna za socijalnu i ekonomsku dobrobit svake države, i da doprinosi većem zadovoljstvu zaposlenih, većoj produktivnosti i većoj zainteresovanosti za ostvarivanje organizacionih ciljeva i interesa. Dok, u suprotnom, nizak nivo zaštite i zdravlja na radu utiče na: sniženje motivacije, smanjenje radnog učinka, povećanje fluktuacije, povećanje broja povreda na radu, povećanje stope bolovanja i povećanje stope invaliditeta", navodi se u saopštenju.
Načelnica Direkcije za poslove zaštite i zdravlja na radu Danijela Šuković, u svom obraćanju posebno se osvrnula na aktivnosti koje su realizovane u prethodnom periodu, sa posebnim akcentom na sektor građevinarstva, ističući značaj zajedničkog djelovanja svih aktera u oblasti zaštite i zdravlja na radu.
U panel diskusiji su učestvovali Nacionalni koordinator MOR-a za Srbiju Jovan Protić, predstavnici Saveza sindikata Crne Gore, Unije Slobodnih sindikata, Unije poslodavaca, dok su među gostima bili predstavnici istaknutih kompanija i organizacija koje u oblasti svog djelovanja imaju zaštitu i zdravlje na radu.