ISS je aktivirao potisnike u period od pet minuta i pet sekundi kako bi napravio manevar "Pre-Detemined Debris Avoidance Maneuver", saopštila je američka svemirska agencija NASA.
Manever je obavljen 24. oktobra i to je posljednji u nizu primjera kada je ISS morao izbjegavati rastuću količinu svemirskog otpada u orbiti. Ovaj problem se pogoršao prošle godine kada je Rusija raznijela jedan od svojih nefunkcionalnih satelita tokom testiranja oružja.
NASA je saopćila da je ISS promijenio visinu za 322 metra do 1,3 kilometra, a bez ovog manevra, ruski svemirski otpad bi došao na 4,8 kilometara udaljenosti od ISS-a.
Manevar je obavljen zbog fragmenata ruskog satelita Cosmos 1408 koji je uništen u novembru 2021. godine, a NASA tvrdi da je tada nastalo 1.500 fragmenata.
SAD su tada osudile test oružja zbog dramatičnog povećanja svemirskog otpada i Kesslerovog sindroma. Riječ je o tome da, kada se mali komadi otpada sudare s drugim, nastaje još više fragmenata i povećava se mogućnost za nove sudare.
Rusija nije jedina kritikovana, jer se na "meti" našla i Kina, čije je jezgro rakete Long March 5 postalo opasan svemirski otpad koji bi mogao pasti na naseljeno područje.
SpaceX je takođe kritikovala astronomska zajednica zbog njegove mega konstelacije satelita.