Stečajna upravnica Zorica Šoć je ukazala da ove dvije kompanije imaju nerazriješene račune po osnovu isporuke prirodnog gasa i prodaje imovine, ali se nije mogla izjasniti o tačnom iznosu, jer, kako je navela, nije uspjela da dobije svu dokumentaciju. Kazala je da je prema analitičkoj kartici Uniproma njihov dug 232,9 hiljada eura, ali da misli da bi mogao biti i veći, zbog čega traži finansijsko vještačenje. Šoć je ocijenila da bi se tek iz tog vještačenja moglo utvrditi kakve su sve poslove imale ove dvije kompanije i koliki je dug. Ipak, za sud to nije bilo dovoljno, zbog čega je traženo da u roku od osam dana preciziraju pravni osnov tužbenog zahtjeva kako bi se postupak mogao dalje voditi.
Iz Uniproma odbijaju kao neosnovane navode Šoć, a uzvratili su i protivtužbom tražeći da im se nadoknadi šteta za period od oktobra 2021. do juna 2022. godine jer su, zbog obustave isporuke, gas morali da nabavljaju od trećih lica i to po višim cijenama. Kako je stečaj u Uniprom enerdžiju otvoren u septembru 2021. godine, iz Uniproma će takođe morati da pojasne pravni osnov protivtužbe, imajući u vidu da su posljedice stečaja nastupile prije perioda za koji traže odštetu.
Zastupnica Uniproma Ksenija Franović je ukazala da se iz izjašnjenja tužioca ne može zaključiti osnov, niti period na koji se odnosi potraživanje. Navela je da analitička kartica ne može dati cjelokupan odgovor na pitanja od koih zavisi osnovanost, niti može biti dokaz. Zato smatra da je necjelishodan prijedlog za vještačenje. Ukazala je da Uniprom nema dokumentaciju o poslovanju Uniprom enerdžija, niti dug prema toj firmi. Šoć je negodovala zbog tih navoda ukazujući da je analitičku karticu dobila upravo od njihovog računovodstva.
Naknadu štete koju traže protivtužbom iz Uniproma, kako je navela Franović, nijesu prijavili, jer sud tek treba da utvrdi osnovanost tog potraživanja. Šoć tvrdi da nakon otvaranja stečaja iz Uniproma niko nije tražio objašnjenje zbog čega im je obustavljena isporuka gasa, dok se Franović juče nije mogla izjasniti u vezi toga. Iznos koji traže protivtužbom još nije preciziran.
Stečaj u Uniprom enerdžiju otvoren je krajem septembra 2021. godine, a Šoć je kazala da poreski inspektor nije mogao da uradi izvještaj do februara prošle godine zbog nepostojanja dokumentacije. Kako nakon stečaja niko nije podnio prijedlog za reorganizaciju, proglašen je bankrot. Šoć je tražila da se u ovom postupku saslušaju Milovan Janković i Katarina Serkizjuk koji su bili zapošljeni u Uniprom enerdžiju.
U stečaju su priznata gotovo sva potraživanja od ukupno 11 miliona eura, a osporeno je samo 311 hiljada. Kompanija sa Djevičanskih ostrva Solibay Capital Partners inicirala je stečaj zbog višemilionskog nevraćenog zajma.