Prema riječima Fajonove, najveću brigu trenutno zadaju Srbija i Makedonija, dok je situacija sa BiH manje zabrinjavajuća.
"Ipak, dolazi zima, a protekli period pokazao je da je u tom vremenu bilo najviše ljudi koji su dolazili. Zato pozivamo vlasti BiH da preduzmu maksimalne napore da se ne poveća broj lažnih azilanata. Nadam se da mehanizam za suspenziju nećemo nikad morati da primjenimo", rekla je Fajon.
Ona je podsjetila da će eksperti za procjenu poštivanja bezviznog režima svaku zemlju ocjenjivati individualno.
"Vize će biti uvedene samo za one zemlje za koje bude utvrđeno da se broj tražilaca azila povećava iznad onoga što se ocjenjuje kao prihvatljivo", pojasnila je Fajon.
Neke evropske organizacije smatraju da je krivica na strani zemalja članica EU, a ne država zapadnog Balkana, jer neke zemlje Unije imaju dugotrajnu proceduru ocjene zahtjeva za azil, a tražiocima daju i novac za izdržavanje.
Fajon smatra da i jedna i druga strana moraju učiniti dodatne napore.
"U ovom trenutku nemamo zajednički sistem za azil EU. Neke zemlje EU skratile su procedure ocjene zahtjeva za azil za region zapadnog Balkana, jer ga ocjenjuju sigurnim. Imajući u vidu da je zapadni Balkan u procesu pristupanja EU, mislimo da je to način na koji se može ići", istakla je Fajon.
Ministri unutrašnjih poslova Švedske, Njemačke, Holandije, Belgije, Luksemburga i Francuske zatražili su u četvrtak od Evropskog parlamenta da hitno izglasaju klauzulu o suspenziji bezviznog režima, nezadovoljni velikim brojem lažnih azilanata sa zapadnog Balkana.