Abiznis

Merkel: Ako propadne euro, propašće i Evropa

Izvor
Za Angelu Merkel počinju vjerojatno dvije najvažnije sedmice tokom njenog dosadašnjeg kancelarskog mandata. Riječ je o bitnim samitima u Meksiku, Rimu i Briselu na kojima se raspravlja o spasavanju euro-zone i rješavanju dužničke krize koja u međuvremenu ostavlja posljedice na cijeli svijet. U saopštenju vlade, kancelarka je preventivno upozorila na opasnost od preopterećenja Njemačke. Ona je rekla da zna da su očekivanja od Njemačke enormna, ne samo u Evropi, već i u cijelom svijetu.

15se„Ako propadne euro, propašće i Evropa“, neprestano ponavlja kancelarka. Ako Grčka nakon nedjeljnih izbora potone u haos, ako Španija narednih dana bude morala da zatraži punu pomoć iz Evropskog fonda za spas eura i ako joj se u tome priključi i Italija, onda bi zajednička monetarna unija mogla da propadne mnogo brže nego što to svi mi možemo i da zamislimo.

Najkasnije tada, njemačka vlada moraće da odustane od svog dosadašnjeg striktnog držanja. Prosto rečeno: Angela Merkel bi morala da otvori njemačke novčanike kako bi isplatila dugove članica Evropske unije sa juga i kako bi ponovo uspostavila njihovu sposobnost plaćanja. SAD i zemlje ubrzanog industrijskog razvoja upravo to od njemačke kancelarke i očekuju, i to će biti glavna tema naredne sedmice na samitu G-20.

Privredni rast u prezaduženim SAD izrazito je labilan. To je pak u Evropi dobrodošao „žrtveni jarac“. Američki recept glas: štampati više novca i pozajmljivati ga onome kome je potreban. Tome se Angela Merkel već dugo protivi. Ako se kriza eura dalje zaoštri, ona neće više moći da ostane na toj poziciji i zbog toga jer je ona i u samoj Evropi skoro pa usamljena u takvom shvatanju.

Međunarodni investitori na finansijskim tržištima računaju s tim da će Njemačka prihvatiti manje strogu fiskalnu politiku i preuzeti velike rizike. To se može vidjeti u činjenici da su njemačke državne obveznice, iako važe za sigurne, od strane velikih američkih investitora odbijene. Osim toga, bilježi se veliki rast visine osiguranja u slučaju da dođe do nemogućnosti otplate kredita za njemačke državne obveznice. To je indikator za to da će kreditna sposobnost Njemačke padati zbog budućih troškova zbog krize eura.

Njemačka kancelarka zalaže se za striktnu budžetsku disciplinu i za pravu političku uniju koja će jednom moći da preuzme svoje dugove. Ipak, za jednu takvu ispravnu viziju biće potrebne godine. Rješenja su, međutim potrebna sada, bolje danas nego sjutra. Mora se voditi diskusija o zajedničkim dugovima, euro-obveznicama ili o zajedničkom smanjenju dugova preko Fonda za isplatu dugova, iako instrumenti kojim će to biti sprovedeno, kratkoročno gledano, ne stoje na raspolaganju. Kancelarka je u svakom slučaju nagovijestila da ima pozitivan stav kada je riječ o zajedničkom nadzornom tijelu za bankarski sektor. To bi bio prvi korak u pravcu stvaranja bankarske unije u kojoj bi sve evropske banke osigurale svoje depozite.

Evropa, sa Angelom Merkel na čelu, mora u naredne dvije nedjelje da pronađe odgovore koji će ubijediti finansijska tržišta i investitore, inače će doći do propasti eura, a onda do propasti Evrope, kao što nam je poznato zaključuju na dw.de.

Portal Analitika