Investitore u eurozoni zaplašila je mogućnost da je ugrožen takozvani fiskalni pakt, kojim je predviđena stroga budžetska štednja i kontrola deficita.
Merkel je u govoru u Berlinu napomenula da Zapadna Njemačka u svojim ranim danima gotovo da nije imala javni dug.
-Danas moramo da se vratimo na takvo stanje. Možemo da razgovaramo o načinima kako ćemo to uraditi... ali ako bismo govorili da je u redu da i dalje hodamo okolo sa dužničkim rancem na leđima, to niko ne bi prihvatio, ni u jednoj evropskoj zemlji, poručila je ona.
Evropska komisija, izvršno tijelo Evropske unije, predložiće povećanje budžeta EU za iduću godinu za 6,8 odsto, čime će ukupni budžetski izdaci u 2013. iznositi oko 138 milijardi eura. To povećanje je neophodno da bi se podmirile ranije potrebe za isplatama iz budžeta, ali pojedini zvaničnici strahuju kako će taj plan primiti vlade članica EU koje su bile primorane na oštra smanjenja budžetskih troškova kao odgovor na dužničku krizu u eurozoni.
"Želim jasno da kažem, mi ne govorimo da štednja rješava svaki problem, ali ako kod kuće pričate kako želite dobro da živite, onda je jedan od prvih uslova da možete da preživite od onoga što zaradite", kazala je kancelarka.
Budžetski deficit Nemačke je manji od limita EU od tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), ali njen ukupni javni dug iznosi 81,2 odsto BDP-a, što je značajno više od limita Unije od 60 odsto.
Ministar spoljnih poslova Njemačke Gvido Vestervele takođe je danas ocijenio da pakt o budžetskoj disciplini, za koji se zalaže Berlin, a koji je podržala većina zemalja EU, mora biti očuvan, uprkos novoj političkoj neizvjesnosti.
- Složili smo se oko pakta nakon dugih pregovora. On je neophodan. Dogovor koji smo postigli u Evropi za prevazilaženje dužničke krize stoji. On neće zavisiti od izbornih rezultata, poručio je on.
Foto: zimbio.com