Merkel je pozdravila istorijske diplomatske sporazume sklopljene prošle godine između jevrejske države i četiri arapske zemlje, ali je rekla da ti dokumenti nazvani „Sporazumi Avram“ ne isključuju potrebu da Izrael uspostavi mir sa Palestincima.
„Ne smijemo izgubiti iz vida pravo Palestinaca da imaju šansu da žive. Zato niko ne smije ni pod kojim uslovima, čak i ako postane sve teže zbog naselja, izgubiti iz vida pitanje rješenja (po modelu) dvije države“, rekla je odlazeća kancelarka Njemačke u Institutu za nacionalne bezbjednosne studije u Tel Avivu, aludirajući na širenje jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
Zalaganje Merkel za takvo rješenje je bio jedan od ključnih nesporazuma sa rukovodstvom Izraela tokom njenog 16-godišnjeg mandata, obilježenog gotovo nepokolebljivom podrškom jevrejskoj državi.
Novi premijer za „pragmatičniji pristup“
Novi premijer Izraela Naftali Benet, čvrstorukaš koji se protivi palestinskoj državi na teritoriji pod okupacijom Izraela, isključio je mogućnost mirovnih pregovora sa Palestincima.
On umjesto toga predlaže, kako kaže, pragmatičniji pristup poboljšanja uslova života Palestinaca kako bi se smanjila napetost.
Njegova vlada, sastavljena od raznolikih stranaka, uključujiči ljevičarske, partije centra, nacionalističke i jednu arapsku stranku do sada nije najavila velike promjene u politici.
Pristalice „Sporazuma Avram“ kojima je posredovala administracija bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa ističu da više ne važi uvjerenje da Izrael ne može uspostaviti veze s arapskim svijetom prije sklapanja mira sa Palestincima.
Merkel je pozdravila namjere Beneta, ali je ocijenila da takav pristup neće biti dovoljan jer sukob sa Palestincima neće nestati sa dnevnog reda čak i ako su poboljšani odnosi sa susjednim arapskim zemljama.
Toplo dočekana
Merkel je u Izraelu toplo dočekana kao „istinski prijatelj Izraela“, sastala se s izraelskim liderima i posetila Memorijalni centar Holokausta Jad Vašem u Jerusalimu.
Ona je više puta istakla posvećenost Njemačke bezbjednosti Izraela i izrazila uvjerenje da će nova vlada njene zemlje zauzeti sličan stav.
Jedna od glavnih tema razgovara kancelarke Merkel u Izraelu je bio iranski nuklearni program pošto je Njemačka jedna od zemalja koja je pregovorala o sporazumu s Iranom.
Njemačka se sada zalaže za oživljavanje sporazuma koji je propao kada se iz njega 2018, tri godine pošto je sklopljen, povukao tadašnji američki predsjednik SAD Donald Tramp.
Administracija novog američkog predsjednika Džozefa Bajdena pokušava da oživi sporazum, a Izrael se protivi.