List prenosi detalje sukoba između Merkel i grčkoj premijera Georgiosa Papandreoua do kojeg je došlo tokom večere na kraju samita Evropske unije povodom krize u Irskoj. Merkel je prethodno uspješno obranila argument za ponovno ustanovljavanje Lisabonskog sporazuma, kako bi se ustanovio trajan mehanizam pomoći prezaduženim zemljama poput Grčke i Irske; Njemci su također predložili da zemlje kojima je odobrena pomoć treba da izgube pravo glasa u organima EU-a.
Ovo je izazvalo reakciju Papandreoua, koji je optužio Merkel da iznosi "nedemokratske" prijedloge; ona je na to odgovorila, prvi put, da bi, "ako je euro postao takav klub", Njemačka možda trebalo da izađe iz njega. Portparol Angele Merkel nije želio komentarisati ovu izjavu, ali je naglasio da je Njemačka čvrsto privržena euru; iako ova prijetnja ne može biti realna, Merkel je uspjela dati snagu svom argumentu u korist uvođenja novih pravila u eurozoni, uporedivši narušavanje stabilnosti eura s kršenjem ljudskih prava, koje je kažnjivo.
Diplomate, analitičari i zvaničnici se slažu da je Merkel u pravu što ističe moralnu odgovornost za finansijske probleme, insistirajući da i finansijsko tržište, a ne samo vlade i poreski obveznici, treba da snose gubitke u eurozoni, prenosi Guardian u subotu.