Nažalost, realnost u kojoj živimo pokazuje i potvrđuje da bih s takvom reakcijom bio u krivu - poručio jebivši predsjednik Hrvatske Stipe Mesić na paneluo perspektivama političara i OCD socijaldemokratske orijentacijeu okviru Podgoričkog plenuma - Quo Vadis Balkan?, koji su organizovali Centar za građansko obrazovanje (CGO), Regionalna akademija za razvoj demokratije (ADD) i fondacija Fridrih Ebert(FES).
“Upravo ono protiv čega sam se kao predsjednik uporno borio pokazalo se sposobnim odoljeti - tada ostvareni uspjesi bili su samo privremeni. Ne samo da su etničke tenzije i nacionalizam odoljeli nego su se i ponovo uzdigli i pretvorili u dominirajuću komponentu mozaika događanja na jugoistoku Evrope. Čini mi se da je jedan od osnovnih uzroka to što se u državicama nastalim na ruševinama Jugoslavije vladajuće elite zaključile kako će najlakše prikrivati svoju neposobnost, isprepletenost s korupcijom i nerijetko kriminalom“, usmjerujući ih na neprijatelja, postojao taj neprijatelj ili ne - kazao je Mesić.
On je istakao da je itekako svjestan ratova u regiji, ko je koga napao, a ko se branio, da je bilo ratnih zločina na svim stranama, te kako su ti ratovi ostavili teško nasljeđe.
“Zahtjevam od onih koji dobijaju povjerenje birača da rade na prevladavanju nepovjerenja i mržnje ponovnim uspostavljanjem povjerenja - to sam u mojih 10 godina u vrlo konstruktivnoj i plodnoj saradnji sa NVO nastojao postići. Rezultata i pomaka je bilo, ali onima koji su se u devedesetima dohvatili vlasti i rigidnog nacionalizma normalizacija nije odgovarala“, kazao je Mesić.
Prema njegovim riječima, oni su shvatili da nastavljanje i jačanje nacionalizma sa primjesama šovinizma i rasizma, mogu vratiti i trajno zdržati vlast u svojim rukama.
“Spretnim korištenjem društvenih mreža i konstrolisanih medija, a uz dušnu podršku, kako iskrenih fanatika, tako i oportunista koji se okreću kako vjetar puše, stvaraju atmosferu stalnog i rastućeg straha i uče javnost da sve drukčije od njih treba mrzjeti“, ocijenio je Mesić.
On je ocijenio da svjedočimo besramnoj zloupotrebi javne riječi i demokratije.
“Demokratija nikada nije bila i ne smije postati anarhija - da se bilo kada i bilo gdje može raditi što hoće. Sloboda javne riječi ne znači da svako može pričati šti god mu padne na pamet, ona podrazumijeva odgovornost, na svakom mjestu i u svakom trenutku. Nikonema pravo pozivati se na demokratiju i sloboodu riječi ako njima zloupotrebljava i širi mržnju“, poručio je Mesić ističući da je svako ko propovijeda mržnju, prema bilo kome, odgovoran za to što čini.
“Sloboda da, ali nikad na račun tuđe slobode.Demokratija da, ali nikad ako se demokratska prava uskraćuju nekom drugom“, poručio je on.
On je kazao da je najvažnije od svega potpuna odgovornost za svako učinjeno djelo ili nedjelo, svaku izgovorenu i napisanu riječ.
“Ako mene pitate mislim da oni koji jesu socijaldemokrate, koji se tako osjećaju i koji žive socijaldemokratiju moraju imati više hrabrosti da se za svoje ideje, da se bore i ne plaše onih koji sada zloupotrebljavaju ono što se izvojevalo u drugom svjetskom ratu“, kazao je on.