
Meta je potvrdila da nije „prijetila“ da će povući Facebook i Instagram iz evropskih zemalja zbog neizvjesnosti po pitanju transatlantskog sporazuma o privatnosti između SAD i Evropske unije.
Kompanija je u objavi na svom blogu kategorički negirala da je ikada zaprijetila da će zatvoriti pristup svojim glavnim veb servisima kao što su Facebook i Instagram u EU, ističući da je „identifikovala poslovni rizik koji je rezultat neizvjesnosti kada je riječ o međunarodnom prenosu podataka.
„Međunarodni prenos podataka podržava globalnu ekonomiju i podržava mnoge usluge koje su od suštinskog značaja za naš svakodnevni život. Preduzećima u različitim industrijama potrebna su jasna, globalna pravila za zaštitu transatlantskih tokova podataka na dugi rok“, navodi se u objavi.
Meta je morala da jasno iznese stav o zadržavanju svog prisustva u evropskim zemljama zahvaljujući objelodanjivanju kompanije u svom najnovijem izvještaju o zaradi. U dokumentu se navodi da kompanija „vjerovatno neće moći da ponudi niz najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Facebook i Instagram, u Evropi“ ako SAD i EU ne budu uspjele da ratifikuju novi sporazum o prenosu podataka. Kompanija je dalje tvrdila da ne može da zavisi od drugih postojećih mehanizama.
Kada je Meta bila poznata kao Facebook, kompanija je izdavala slična upozorenja, no nikada nije imenovala nijednu uslugu. Međutim, ovoga puta se u dokumentu jasno pominju Facebook i Instagram.
Čini se da je Meta veoma zabrinuta zbog „Safe Harbor" sporazuma, kao i „Privacy Shield“. Evropski sud pravde poništio je Safe Harbor Agreement 2015. godine, dok je Privacy Shield poništen prošle godine.
Meta tvrdi da su „ove odluke donijete na osnovu sukoba između zakona EU i SAD oko zaštite podataka“. Kompanija strahuje od neizvjesnosti vezane za dogovor sa zamjenom. Meta je takođe tvrdila da postoji još 70 kompanija koje su izrazile sličnu zabrinutost.