Baš kao što je slučaj s Instagramom, kompanija će početi automatski da prebacuje mlađe tinejdžere na nove naloge, što je dio obavezne roditeljske kontrole i restrikcija koje se odnose na to kome mogu slati poruke i ostvariti interakciju.
Kompanija je prvo predstavila funkciju na Instagramu prošle jeseni i sada ima 54 milion tinejdžera sa "zaključanijim" profilima. Instagram zahtijeva da osobe uzrasta između 13 i 15 godina koriste tinejdžerski profil te ima alate namijenjene onima koji lažu o svojim godinama. Tinejdžerski nalozi na Facebooku i Messengeru funkcionisaće na sličan način. Tinejdžeri neće moći da ostvare interakciju s nepoznatim kontaktima niti da mijenjaju određena podešavanja privatnosti ukoliko to roditelj ne odobri. Roditelji će takođe moći da prati vrijeme koje dijete provodi u korišćenju uređaja, kao i listu njihovih prijatelja.
Meta dodaje i nove sigurnosne funkcije za naloge tinejdžera na Instagramu. Nakon ove promjene, tinejdžerima mlađim od 16 trebaće odobrenje roditelja da započnu prijenos uživo. Aplikacija će takođe sprečavati mlađe tinejdžere da ugase zaštitu od golotinje, odnosno funkciju koja automatski zamagljuje fotografije u direktnim porukama, osim ako ne dobiju dozvolu roditelja za to.
Meta na ovaj način želi pokazati da "zatvara očigledne rupe" u sigurnosnim funkcijama namijenjenim zaštiti tinejdžera.
Kompanija se našla pod pritiskom zbog uticaja njenih aplikacija na tinejdžere, posebno Instagrama. Desetine država trenutno tuže Metu zbog štete nanesene mlađim korisnicima.