Dekan MTF-a prof. dr Mira Vukčević rukovodilac je jednog od projekata, pod imenom „Etapno recikliranje crvenog mulja za nove građevinske materijale/proizvode“.
„Crveni mulj je industrijski otpad koji opterećuje ekološku sliku Crne Gore, a posebnom metodologijom istraživanja razmatraćemo mogućnost recikliranja, prethodno esktraktovanih teških metala i elemenata rijetkih zemalja, kao i titana iz deponovanog crvenog mulja, za proizvodnju materijala sa upotrebom u građevinskom sektoru: cementa, stakla, aeriranih betona, punioca, premaza, pjena. Alkalni ostatak nakon etapne valorizacije mulja biće neutralisan do tzv. Zero-Liquid-Discharge-a“, objasnila je dekanka Vukčević.
Drugi projekat je „Proizvodnja novih materijala za skladištenje vodonika na bazi mašinskog učenja“, kojimrukovodi prof. dr Vanja Asanović, sa MTF-a.
„Korišćenje vodonika kao energetskog vektora i nultog emitera ugljendioksida - CO2zadovoljava kriterijume zelene energije, što je sa sa aspekta životne sredine značajno, a čemu upravo treba da doprinese proizvodnja novih materijala za skladištenje vodonika“ , ukazala je dekanka Vukčević.
Na još jednom nacionalnom projektu, čiji je nosilac Institut za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore, koordinator je profesor sa MTF-a, dr Željko Jaćimović. Riječ je o projektu Sinteza, fizičko-hemijska karakterizacija novosintetizovanih kompleksnih jedinjenja, njihova biološka aktivnost i potencijalna primjena u medicini, farmaciji i poljoprivredi.
Metalurško tehnološki fakultet je, i pored otežane mobilnosti i specifičnih uslova rada u pandemijskim uslovima, u 2020. godini zabilježio vrlo intenzivnu i plodonosnu projektnu aktivnost.
Fakultet je koordinator, ili učesnik, u pet projekata sa međunarodnim učešćem i finansiranjem koji će stvoriti, više nego solidnu, bazu partnera i uslove za dalje konkurisanje na zahtjevnije fondove i u okviru širih konzorcijuma.