U saopštenju dostavljenom Portalu Analitika se navodi da "Vlada preduzima aktivnosti kako bi se, u maksimalno mogućoj mjeri, minimizovao negativan efekat koji povećanje cijena nafte i naftnih derivata ima po građane i privredu, a koje je uslovljeno, u najvećoj mjeri, berzanskom cijenom i valutnim odnosom eura i dolara".
Ističe se da je u tom smislu, u maju 2011, Ministarstvo finansija donijelo dva pravilnika koji su omogućili povraćaj dijela plaćene akcize na eurodizel koji se koristi u industrijske i komercijalne svrhe, u iznosu od 20 centi po litru eurodizela, kao i mineralna ulja koja se upotrebljavaju za pogon poljoprivredne i šumske mehanizacije.
Takođe se navodi da je u izmjenama i dopunama Zakona o akcizama smanjena je akciza na dizel gorivo, u iznosu od 2 centa po litru eurodizela.
Ove mjere predstavljaju Vladin doprinos da ne dođe do opšteg porasta cijena i smanjenja konkurentnosti crnogorske privrede. Značajnija korekcija akciza koja bi mogla jednokratno uticati na cijenu goriva imala bi direktne, negativne posljedice na budžetske prihode i servisiranje obaveza.
Ministarstvo finansija naglašava da Crna Gora svoju akciznu politiku vodi u pravcu postepenog usaglašavanja sa EU standardima, u okviru čega se vodi računa o stabilnosti prihoda i stabilnosti legalnog tržišta.
"Što se tiče navoda da pojedini investitori imaju poseban poreski tretman, izvođenje ovakvog zaključka je rezultat ili nepoznavanja važećih propisa ili njihovog paušalnog tumačenja. Upravo se poreska politika koju vodi Ministarstvo finansija bazira na principu jednakog tretmana svih poreskih obveznika, sa što manjim brojem poreskih oslobođenja i izuzeća. Prema važećim carinskim propisima, brodovi, jahte i čamci, prilikom isplovljavanja iz pristaništa, odnosno luke, brodogradilišta ili sa carinskog područja Crne Gore mogu se, pod carinskim nadzorom, snabdijevati gorivom i mazivom iz carinskih skladišta i slobodnih zona. Pravno lice registrovano za snabdijevanje plovnih objekata je dužno da gorivo i mazivo izvozno ocarini, na način što će carinskom organu podnijeti deklaraciju za ponovni izvoz strane robe, najkasnije do 10. u mjesecu za robu prodatu u prethodnom mjesecu. Dakle, jasno se može zaključiti da crnogorski propisi imaju jednak tretman domaćih i stranih plovila prilikom snabdijevanja gorivom i mazivom, prije napuštanja teritorijalnih voda Crne Gore", kaže se u saopštenju.
foto: aktuelno.me