Društvo

Reagovanje povodom smjene direktorice podgoričke gimnazije

Mićanović: Zoja Bojanić-Lalović nas izvela na pravi put

Bivša predsjednica Upravnog odbora Unije srednjoškolaca Crne Gore Andrea Mićanović, obratila se povodom smjene Zoje Bojanić-Lalović sa pozicije direktorice Gimnazije "Slobodan Škerović" u Podgorici.

Mićanović: Zoja Bojanić-Lalović nas izvela na pravi put Foto: Facebook
PobjedaIzvor

Mićanović je završila Gimnaziju “Slobodan Škerović” kao đak generacije.

“Bio je posljednji dan koji sam u Gimnaziji provela kao učenica. Sjedjela sam u toplom kabinetu Zoje Bojanić Lalović i, dok sam tužno prevrtala po mislima sva lijepa sjećanja zbog kojih ću zauvijek ostati gimnazijalka, rekla mi je: “Sunce, nikad ne zaboravi da se trud uvijek isplati i ne dozvoli da oni koji ti govore da se u Crnoj Gori kvalitet ne cijeni (bezuslovno) pokolebaju tvoju želju da ostaneš i stvaraš baš ovdje”. Vjerovala sam joj iskreno, jer sam na njenom primjeru imala priliku da se uvjerim u istinitost ovih riječi, sve do juče”, napisala je Andrea.

Kako je istakla, nije željela govoriti o tome koliko je Bojanić-Lalović brinula o školskoj infrastrukturi ili da su učenici/e podgoričke Gimnazije uvijek među najboljima, jer o tome smo, kako navodi, već mnogo puta čitali.

“Podsjetiću na mnogo važnije: samo mi koji smo učili u Gimnaziji možemo da posvjedočimo o tome da ono što je uložila u odnos sa učenicima/ama ne može da se izrazi ni u novcu, ni u satima, a ponajmanje u političkim poenima. To se mjeri njenom ljubavlju prema svom poslu i domovini i našom iskrenom zahvalnošću što nas je, zajedno sa ostatkom kolektiva, izvela na pravi put. A obje su ogromne.

Zoju Bojanić-Lalović nikada nisam posmatrala samo kao direktoricu Gimnazije “Slobodan Škerović”. Ona je, istovremeno, (bila) i prijatelj i roditelj - spremna da sasluša i posavjetuje, da me podrži i ohrabri čak i onda kada ni sama nisam vjerovala u sebe, da me nauči brojnim životnim lekcijama koje ni danas ne zaboravljam i da me podsjeti na to da ljubav prema svojoj zemlji nije kada očekujemo mnogo, a ne dajemo ništa, već kada smo spremni da, ma koliko teško bilo, zasučemo rukave i, ulažući u sebe i druge, damo svoj doprinos sveukupnom napretku”, napisala je Andrea.

Kako je istakla, Zoji Bojanić-Lalović učenici nikada nijesu bili samo broj u dnevniku.

“Mogli smo da joj se obratimo na hodniku, stepeništu, u školskom dvorištu, u bilo koje doba dana i, zamislite, bez zakazivanja, jer za razliku od nas ona je išla u školu u obje smjene. Imala je razumijevanja za naše godine i nestašluke, a istovremeno na nas gledala kao na male velike ljude od kojih i sama može mnogo da nauči. Radovala se svakom našem uspjehu, pozdravljala neuspjeh kao životnu lekciju, pratila i podržavala naše ambicije.

Danas kada, sedam godina nakon našeg prvog susreta, i ona odlazi iz Gimnazije, nisam sigurna da joj i dalje vjerujem da se u Crnoj Gori bezuslovno cijeni kvalitet. Ipak, želim da vjerujem da se trud na kraju uvijek isplati, pa tako i njen, i da će generecije gimnazijalaca/ki koji su izašli/e iz Gimnazije posljednjih godina oblikovati crnogorsko društvo u kome će najglasniji biti oni koji zaista imaju šta da kažu. A takvih je mnogo, ali, nažalost, rijetko dobiju priliku, jer su svoji i slobodnomisleći”, napisala je Andrea.

Ona je navela da je, kao neko ko nije politički aktivan, ali kroz civilni sektor svakodnevno radi i komunicira sa mladima u Crnoj Gori i regionu, osjećala potrebu i odgovornost da reaguje.

“Jer ovo nije prvi put da se nama mladima šalje poruka da profesionalni uspjeh nije dovoljan razlog da nam u zemlji u kojoj smo rođeni budu širom otvorena vrata i da politička (ne)pripadnost stavlja po strani sve one koji su se dokazali radom i profesionalnošću. I dok ovo pišem, tri meni bliske osobe pakuju kofere i odlaze, ostavljajući me da se borim sa nedostajanjem i dilemom: jesam li pogriješila što sam ostala? Jesam li?”, zaključila je Andrea Mićanović.


Portal Analitika