
U tom kontekstu, u našoj zemlji trenutno je na snazi narandžasti meteoalarm.
“To znači visoke temperature vazduha i ekstremnu opasnost od požara. Narandžasti alarm podrazumijeva opasne meteorološke uslove. Crveni se izdaje u izuzetnim slučajevima, ekstremno opasnim, kada su ljudski životi ugroženi”, pojasnio je Micev.
Napominje i da je danas na području Podgorice 55. tropski dan ove sezone. Inače, u posljednjih deset godina prosječan broj tropskih dana po sezoni iznosio je 95, dok je, kako kaže Micev, prošle godine registrovan 91.
Toplo i sparno
"U najtoplijim oblastima temepratura vazduha narednih nekoliko dana kreteće se oko 40 stepeni. S tim što se u nedjelju 24. jula, pa od 27. nadalje, zbog priliva vlage u popodnevnim satima očekuje, u sjevernim a ponegdje i u centralnim oblastima pojačan razvoj oblaka, sa uslovima za lokalnu kratkotrajnu kišu ", kazao je Micev.
Prema njegovim riječima to su, dodaje on, uobičajene ljetnje situacije, kada je toplo i sparno.
“U nedjelju 24, pa od onda i 30. i 31. jula u centralnim i južnim oblastima duvaće pojačan sjeverni vjetar. Na sjeveru će do kraja mjeseca biti oscilacija u temperaturi, ali u centralnim i južnim oblastima vrlo malih, pa će biti se živa u termometru zadržati na oko 40 stepeni u najtoplijim oblastima", istakao je Micev.
U Ulcinju oboren temperaturni rekord
Sagovornik Portala Analitika ističe da su prethodnih dana zabilježeni temperaturni rekordi u Ulcinju.
"Već dva dana zaredom na području Ulcinja, 19. i 20. jula, oboreni su temperaturni rekordi za ove dane. Juče je na podrčju Ulcinja temperatura dostigla 38.2 stepena, i to je rekordna temepratura za ovo područje, pa je oboren rekord postavljen 2007. u tom gradu", kaže Micev.
Prema njegovim riječima, najviša temperatura u julu mjesecu na teritoriji Crne Gore zabilježena je 2007. godine kada je na području Podgorice osam dana zaredom temperatura iznosila 40 ili više stepeni. .
"Ne dešava se, dakle, ništa što se istorijski gledano nije desilo. Imali smo sličnu situaciju 2007. godine. To je bio najači toplotni talas koji je pogodio našu zemlju u julu mjesecu, tada je od 17. do 24. jula na području Podgorice temepratura izmjerena 43.3 stepena i postavljen temperaturni rekord za jul, u posljednjih 75 godina", istakao je Micev.
Napominje da će se visoke temperature odraziti negativno na poljoprivrednike, ali i na vodoprivredni potencijal naše države.
Tropski talas zahvatio Evropu
Snažan tropski toplotni talas je, napominje naš sagovornik, već zahvatio određene djelove Evrope.
“I ide u pravcu sjevera. On je u određenim djelovima uslovio visoke, istorijske temperature vazduha. U Engleskoj je izmjerno preko 40 stepeni u Švedskoj 35, Danskoj 37. Za ovaj talas je karakteristično da probija sjeverni arktički krug od 66.5 stepeni geografske širine i unosi tropsku toplotu u arktičku oblast”, kaže Micev.
Ipak, dodaje da na naše područje ovaj talas stiže u malo drugačijem obliku. Ističe i da je kod nas uobičajeno 40 stepeni, a u Londonu nije.
Pojašnjava i da obaranje temperaturnih rekorda uslovljavaju i brojni faktori.
“Kada se dešava obaranje temperaturnih rekorda treba imati u vidu i lokalni doprinos, kao što je prekomjerna urbanizacija. Na to utiče stvaranje efekta urbanih ostrva toplote, prekomjerna akumulacija toplote zbog urbanizacije, nema provjetravanja, nema noćnog rashlađivanja. Porast temperatura može da bude kataliziran zbog vještačke modifikacije prirodne sredine, prosto ljudski faktor. To može da doprinese promjeni temperature pri istoj meteorološkoj situaciji”, ističe Micev.