Abiznis

Mihael Šmit: Potrebna veća integrisanost Crne Gore u evropsku ekonomiju

Izvor

„Crna Gora još nije toliko integrisana u evropsku ekonomiju što se tiče proizvodnih lanaca, zato za sada nema puno mogućnosti za razmjenu. Ipak, saradnja sa Njemačkom mora da se unaprijedi, jer bi intenziviranje trgovinske razmjene ojačalo crnogorsku ekonomiju“, rekao je Šmit agenciji Mina-business.

On je naveo da Njemačka, kao jaka izvozno orjentisana država želi da bude najveći crnogorski trgovinski partner, kao što je to slučaj sa Srbijom.

„Što se tiče trgovine, Crna Gora ima razvijene veze sa susjedima, odakle i uvozi prehrambene proizvode, dok nafta i energija dolaze iz Srbije i Rusije, a ne Njemačke“, objasnio je Šmit.

On je rekao da čim se crnogorska privreda razvije, udio njemačkog izvoza i uvoza će se povećati, jer Njemačka ima dobro tehničko rješenje za različite oblasti, kao što su infrastruktura i proizvodnja.

Prema njegovim riječima, prvi korak za intenziviranje saradnje dvije zemlje jeste sprovođenje infrastrukturnih projekata na transparentan način.

„Postoji saradnja sa njemačkim firmama koji su dobavljači, koji nude tehnologiju za hotele ili infastrukturu. Dok manje zainteresovanih kompanija za investiranje u Crnu Goru ima u oblast nekretnina, koje je samo po sebi uvijek rizično“, kazao je Šmit.

On je ocijenio da treba više uložiti u prerađivačku industriju, za šta prvo treba stvoriti uslove, kao što je obezbjeđivanje obučenog kadra i olakšavanje proces dobijanja dozvola.

„Ovdje ima potencijala i za drvnu industriju. Tu se firme još konsoliduju na lokalnom nivou i one treba da budu spremne za saradnju“, smatra Šmit.

Delegacija njemačke privrede bila je ove sedmice u radnoj posjeti Privrednoj komori Crne Gore (PKCG) gdje se, prema riječima Šmita, razgovaralo o unaprijeđenju saradnje te dvije institucije.

„Nijesmo u stanju da u svakoj zemlji otvorimo kancelariju, iako sada imamo razvijenu mrežu kancelarija na zapadnom Balkanu. Zato redovno posjećujemo PKCG, jer nam trebaju informacije kako bi njemačku javnost obavijestili o mogućnostima saradnje“, objasnio je Šmit.

On je naveo da je bilo riječi i o mogućnostima da se ekonomski potencijal Crne Gore prezentuje na sajmovima u Njemačkoj.

„Crna Gora je prošle godine imala jako dobar nastup na sajmu investicija u Minhenu. Nadamo se da će se to ponoviti i ove godine, što predstavlja dobru platformu za promociju čitave zemlje“, rekao je Šmit.

Što se tiče slučaja korupcije u privatizaciji Crnogorskog Telekoma, Šmit je kazao da se radi o pojedinačnom slučaju, zbog čega ne može da se generalizuje njemačka privreda.

On smatra da u takvim okolnostima uvijek postoje dva učesnika i da obje strane treba da rade na njegovom rješavanju.

„Mislim da je šteta mnogo veća što se tiče reputacije. Bilo je još velikih firmi, kao na primjer Simens /Siemens/, koji su otplaćivali takve greške“, podsjetio je Šmit.

On je naveo da je čitav slučaj u početku bio propraćen u njemačkim medijima, jer je direktna veza sa direktorom Dojče /Deutsche/ Telekoma.

„Crnoj Gori i čitavom ovom regionu potrebno je više malih i srednjih preduzeća iz Njemačke koji ne funkcionišu na način velikih kompanija“, objasnio je Šmit.

Prema njegovim riječima, takva preduzeća su po prirodi zdrava i nemaju potrebu da se tako angažuju u zemljama. Ona postavljaju neke nove standarde, koji bi bili opšte prihvaćeni.

Šmit je saopštio da konkretan projekat na kojem sada rade jeste priprema prvog Crnogorsko-njemačkog ekonomskog foruma koji će se održati 31. maja u Budvi.

Forum organizuje Odbor udruženja njemačke industrije za istočnu Evropu zajedno sa PKCG, uz podršku crnogorskog Ministarstva ekonomije.

„Delegacija će, kao zastupnik privrednih komora u regionu, animirati svoje članice u Srbiji, Makedoniji i Albaniji da dođu u Crnu Goru kako bi intenzivirali postojeće, ali i ostvarili nove kontakte“, zaključio je Šmit.

Portal Analitika