Ono što treba da postane standard na Balkanu jeste poštovanje svih multietničkih država, a ne tvrdnje da se navodno štite „etničke teritorije“ ili određene etničke grupe.
To je u razgovoru za Pobjedu poručio poslanik ,,Zelenih“ u njemačkom Bundestagu Boris Mijatović, odgovarajući na pitanje da li primjećuje da politika zvaničnog Beograda često podrazumijeva miješanje u unutrašnje stvari u Crnoj Gori, poput formiranja 44. vlade.
Mijatović, koji je potpisnik inicijative koja poziva na promjenu odnosa Zapada prema Srbiji i njenom lideru Aleksandru Vučiću, ističe da sve nacije na Balkanu treba da imaju interes da stabilizuju svoju zemlju i region.
To se, kako navodi, može postići samo zajedno.
"Nikako jedni protiv drugih ili ignorisanjem državnih organa. Stoga osuđujemo svaku politiku koja promoviše navodne etničke interese i nacionalizam", kazao je Mijatović za Pobjedu.
On dodaje da je Srbija zemlja koja može da ima bliske odnose sa svakom državom u regionu, te da bi to trebalo da iskoristi za prevazilaženje tenzija i promovisanje pomirenja i zajedničke budućnosti unutar Evropske unije.
ETNONACIONALIZAM
"Nažalost, redovno vidimo suprotno, i to kada visoki političari iz Srbije podržavaju etnonacionalizam i separatizam. To je bio slučaj u Bosni i Hercegovini 9. januara na neustavnoj paradi na koju je gospodin Vučić poslao svog sina i na taj način dao znak podrške separatističkim aspiracijama gospodina Dodika. Ovo je veoma opasno i potpuno neprihvatljivo", ocijenio je Mijatović.
Upitan da prokomentariše nedavnu izjavu ministra odbrane Srbije Miloša Vučevića, koji je kazao da bi se Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji moglo obiti o glavu priznanje Kosova, Mijatović kaže da ovakve izjave visokih zvaničnika nikako ne mogu da budu od pomoći.
"Ovo šteti cijelom regionu, ali i samoj Srbiji. Kao što sam već pomenuo, međunarodna zajednica očekuje od zemlje kandidata za EU, kakva je Srbija, da prihvati suverenitet svojih susjeda i da konstruktivno učestvuje u procesu pristupanja EU", ističe Mijatović.
STRANO MIJEŠANJE
Četrdeset devet političara iz SAD, Velike Britanije i EU uputilo je početkom avgusta pismo specijalnim predstavnicima za dijalog Beograda i Prištine, u kojem se insistira na strožijem pristupu, prevashodno prema Srbiji koja je, kako se u istom navodi, pokušala da poremeti demokratske izbore na Kosovu.
U pismu, čiji je Mijatović potpisnik, navodi se da djelovanje Srbije mora biti javno kritikovano kao strano miješanje.
"Političari i u Prištini i u Beogradu pozvani su da smanje tenzije i da učine sve što je u njihovoj moći da očuvaju mir u regionu. I da, pismom izražavamo zabrinutost kada je riječ o uticaju Beograda na legitimne izbore na sjeveru Kosova, kao i pokušaje podrivanja slobodnih i fer izbora tamo. Kada su u pitanju događaji koji su doveli do ranjavanja vojnika KFOR-a na sjeveru Kosova, pozivamo srpske vlasti da pozovu na odgovornost one koji su odgovorni za eskalaciju i nasilje, a koji su prešli granicu i upotrijebili oružje", navodi Mijatović.
Odgovarajući na pitanje da li predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izgovor da brani srpski narod zapravo koristi kao paravan za velikodržavne projekte i interese, Mijatović ističe da takve akcije srpskog lidera mogu da dobiju kratkotrajni aplauz, ali da u suštini ne služe dugoročnim ciljevima kao što su mir i stabilnost građana na Zapadnom Balkanu.
"Evropska unija dokazuje da možemo postići mnogo više kada prevaziđemo podjele i kada svi radimo zajedno. Mir i prosperitet u zemljama Evropske unije već decenijama je dokaz za to. Ključ dugoročne stabilnosti i progresivnog razvoja za region Balkana je članstvo u Evropskoj uniji. Konkretno, bolja budućnost za sve građane balkanskih zemalja uključuje bolju budućnost i za građane Srbije. Sve izjave Vučića unazad ne služe tom cilju, a to važi i za neprihvatljive optužbe iznijete na račun naše parlamentarne koleginice Ališe Kerns", ocijenio je Mijatović.
Podsjećamo, Ališa Kerns, predsjednica Komiteta za spoljne poslove parlamenta Velike Britanije, jedna je od inicijatorki i potpisnica pisma kojim se poziva na zauzimanje oštrijeg stava Zapada prema Srbiji.
Uz konstataciju da pismo pokazuje snažno jedinstvo među zemljama koje su važni kreatori evropske politike, Mijatović tvrdi da vjeruje da će ono itekako biti djelotvorno.
BAJDEN POZNAJE BALKAN
On je dodao i da su svi demokratski akteri u Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji pozvani da se zauzmu za održivo prevazilaženje etnonacionalizma i revanšizma na Balkanu.
"Američki predsjednik Bajden odlično poznaje region i uvijek se pozicionirao protiv onih koji pokušavaju da izazovu mržnju i razdor među ljudima u Jugoistočnoj Evropi. Naše zajedničko pismo pokazuje da EU i SAD blisko stoje i sarađuju kada je u pitanju promovisanje mira, ljudskog dostojanstva i suvereniteta zemalja na Balkanu. Svi zajedno radimo kako bismo na održiv način prevazišli negativnu politiku koja je dovela balkanske zemlje u razorne sukobe", istakao je Mijatović.
On je zaključio da međunarodna zajednica gaji jasnu nadu da ljudi u svim balkanskim zemljama mogu živjeti u bezbjednom okruženju, mirnim i prosperitetnim životom.