Kako je najavljeno, poslanici će se o prijedlogu akta izjasniti nakon 17 časova.
U ostatku debate o prvoj tački, govorio je Marko Milačić iz Prave Crne Gore, koji je pitao zašto bivša vlast do prošle godine nije objedinila sve izbore.
Kako je protekao prvi dio diskusije, pročitajte ovdje.
O uvodnim izlaganjima pročitajte ovdje.
"Pošto je više puta rečeno da ovaj akt predstavlja kukavičluk nove vlasti i da se bojimo - suprotno je. Vi se bojite. Mi se nijesmo bojali ni prije 30. avgusta. I da se izgubi neki grad, to ništa neće promijeniti. Ako je neko i sumnjao, više nema potrebe za tim nakon susreta (Mila) Đukanovića i (Gabrijela) Eskobara. Potpuno je jasno šta se dešava u Crnoj Gori, DPS je prošlost", rekao je on.
Marketing i kampanja
Milačić je rekao i kako izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi nijesu nikakva politička priča.
"Zašto ovo nije nikakva politička priča, nego vaša predizborna kampanja. Ono što se desilo na Cetinju petog septembra - vi ste to koristili kao predizbornu kampanju. Vi ste puč u zemlji iskoristili u marketinške svrhe, zloupotrijebili građane Cetinja, da biste potrčali da u najkraćem roku raspišete izbore i da uvedete zemlju u destabilizaciju, a to sve kao priprema za izbore na Cetinju", poručio je Milačić.
Jovanka Laličić (DPS) istakla je kako je odluka o raspisivanju izbora proizvela pravno dejstvo.
"Vršite grubo miješanje u ustavna i zakonska ovlašćenja predsjednika države. Ovo je svojevrsno ruganje pravu", smatra ona.
Odlaganje izbora - rušenje ustavnog poretka
Kenana Strujić - Harbić (BS) istakla je kako su predlagači akta zaboravili da je predsjednik države raspisao izbore u tri opštine, te da nema ni ustavnog ni zakonskog osnova da oni budu odloženi.
"To dodatno predložene izmjene Zakona dovodi u suprotnost sa odredbama Ustava Crne Gore. Izborni proces je u završnoj fazi i odlaganje izbora dovelo bi do potpune anarhije i rušenja ustavnog poretka", ocijenila je ona.
Kako je istakao Fatmir Đeka (DP), rasprava je zakašnjela, jer su svi akteri ranije bili dobro upućeni u to kada je zakonski rok za održavanje izbora na Cetinju, u Mojkovcu i Petnjici.
"Nakon što su stranke iz parlamentarne većine tamo već predale izborne liste, vjerujem da je na taj način ova saga završena, pa je jedino ostalo da se dogovorimo o izmjenama Zakona koje se tiču izbora u opštinama Ulcinj i Berane", konstatovao je on.
U parlamentu nema većine
Luiđ Škrelja (DPS) podsjetio je kako je danas u podne očekivao ranije najavljeni dogovor parlamentarne većine, ali da se to nije dogodilo.
"Ne vidim tu većinu u ovom parlamentu. A što se tiče ovih izmjena Zakona, milo zvuči sto dukata vrijedi, ali od toga nema ništa. Izbori nastavljaju da se održavaju onako kako je predviđeno svim mogućim demokratskim standardima", istakao je on.
Njegova stranačka koleginica Aleksandra Vuković kazala je kako je parlament postao "izvoznik diktature".
"Poslanici više nijesu ljudi od riječi. Učešće u trobojnoj koaliciji učinilo ih je ljudima čija je riječ postala predmet podsmijeha javnosti. Ujutro kažu jedno, uveče rade drugo", naglasila je ona.
Pobijedićete na Cetinju, ali vas se ne bojimo
Na navode poslanika Demokratske partije socijalista reagovao je Slaven Radunović (DF), koji je istakao da u vlasti nemaju iluzija, te da znaju da će DPS "pobijediti na Cetinju, malo teže i u Petnjici, bilo sad ili u maju".
"Nema tu neke razlike. Nema ovo nikakve veze sa nekim strahom, jer mi nemamo od koga sa vaše strane da se bojimo. DPS ima toliko loš rejting da nema potrebe ni za kakvim strahom", poručio je on.
On je poručio da je DPS ove godine u Nikšiću doživjela katastrofalan poraz, na šta je Aleksandra Vuković upitala kako je katastrofalan rezultat kada neka stranka osvoji 40 odsto glasova.
"Bitka za Nikšić se vodila iz druge države i pobijedili ste zahvaljujući tome", odgovorila je Vuković, dodajući kako aktuelnu vladajuću većinu trenutno jedino na okupu održava strah.
Ona je pozvala DF da ne budu političke kukavice.
Gdje su ostale opštine?
Genci Nimanbegu (Forca) istakao je kako poslanici imaju volju da svi izbori budu održani u jednom danu, ali je dodao kako treba ipak analizirati ponuđene zakonske izmjene.
"On zaista unificira ove izbore i one koji će se desiti u maju. Ali, ovdje je riječ samo o 16 opština. Zato ovo rješenje nije cjelovito, nego falično. Gdje su druge opštine, desiće se da one ostanu izvan tog ciklusa", ocijenio je Nimanbegu.
Parlamentarna većina, prema mišljenju Andrije Nikolića (DPS), želi da kreira anditemokratsko diskreciono pravo i da prekraja datume izbora u skladu sa svojim potrebama.
Odlaganje izbora je javni interes
Branka Bošnjak (DF) smatra da svaki lokalni izbori stvaraju još veće podjele.
"Ovaj akt je pokušaj da nešto postane stabilno. Pošto svaki lokalni izbori i sve što se dešava stvara još veće podjele, vrlo je važno da svi budemo odgovorni i da prvo o tome razmišljamo, a ona dešavanja na Cetinju bila su nešto što nas upozorava. Sama je sreća i savjest nekih drugih, koji nijesu krenuli suprotnim pravcem, da ne odgovore na ono što se dešavalo, dovela je do toga da ne dođe do nekih nemira", istakla je ona.
Bošnjak je poručila i da joj je drago što su svi u parlamentu za objedinjavanje lokalnih izbora. Ona smatra i da je javni interes da se objedine svi izbori.
"Posebno jer su u pitanju izbori na Cetinju koji su, i kad je bilo mirnije, proticali u naelektrisanoj atmosferi", dodala je Bošnjak.
Na kraju rasprave, kao predlagač se javio Momo Koprivica (Demokrate), koji je ocijenio kako su građani mogli da čuju "more superiornih argumenata" za usvajanje izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi. On je pojasnio kako će, u slučaju pomjeranja u tri opštine, na proljeće izborne radnje tamo biti nastavljene gdje su bile u momentu odlaganja.
Inače, današnja je sjednica počela međusobnom raspravom poslanika vladajuće većine.