- Izborni procesi i izborno zakonodavstvo su u srž demokratije i suvišno je reći da bi usklađivanje ovog zakonodavstva sa Ustavom doprinijelo cjelokupnom pozitivnom tonu Mišljenja Evropske komisije o crnogorskoj aplikaciji za članstvo u EU, kazala je Milačić agenciji Mina, naglašavajući da bi usvajanje izbornog zakonodavstva bilo i jasan pokazatelj demokratske zrelosti i dodatno afirmisalo značajnu ulogu parlamenta.
- Radi se o neosporno važnom demokratskom pitanju koje treba riješiti, nezavisno od toga da li možemo govoriti u kategorijama presudnog uticaja. Uostalom, to je jasno naznačeno i u Deklaraciji i preporukama sa prvog sastanka Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU
- Crna Gora, nedavno održanog u Briselu, navela je Milačić ponovivši da je usvajanje izbornog zakona obaveza koju je Crna Gora preuzela članstvom u Savjetu Evrope, objasnila je MIlačić. Savjetnica crnogorskog premijera je podsjetila da je EU pooštrila uslove i procedure napretka na evropskom putu, u skladu sa obnovljenim konsenzusom o proširenju iz decembra 2006. godine.
- Sve više se insistira na rezultatima u implementaciji, posebno u dijelu političkih kriterijuma, kako bi se izbjegla negativna iskustva iz posljednjeg proširenja. Sva pitanja koja se tiču demokratije, ljudskih prava i prava manjina, vladavine prava sada su pod posebnom pažnjom svih struktura EU, i to u ranim fazama integracije, rekla je Milačić.