"Prvi od 2012. kad smo počeli pregovore do Vlade Duška Markovica, drugi od 2016. godine do 2020. i treći od 2020. do danas. U prvom je postojao napredak, pogotovo tehnički. Do zastoja je došlo u drugom periodu kada nije bilo političke volje u odblokiranju nekih stvari koje se tiču reforme pravosuđa. Čini mi se, u kontekstu izvještaja EK, do zastoja je došlo u drugom periodu, kada je očigledno bilo nepostojanja volje da odblokiranjem novih važnih stvari koje su se ticale reforme pravosuđa i da je upravo tada, kada je proces više prešao iz tehničkog u politički dio, tada je politička volja izostala. Moj stav je da je izostala zbog nedostatka volje da se krene u adresiranje krupnih problema sa kojima se provusuđe suočavalo, a koje su isplivali tek u trećem periodu, od 2020. godine. Problemi u pravosuđu su isplivali na površinu u trećem periodu od 2020. i to zahvaljujući međunarodnim partnerima. Jedna institucionalna nestabilnost u prethodne tri godine je usporila tehnički dio našeg evropskog puta", kazao je Milatović.
Istakao je da smo kao zemlja uradili najviše kada je u pitanju EU put, ali i da tek slijede klojučne godine.
"I u tom smislu treba postaviti tu tezu - da li smo kao društvo mogli da se paraleleno posvetimo unapređenju naše EU agende i istovremeno velikim društvenim promjenama u zemlji, jer da se podsjetimo mi smo jedina zemlja i evropi koja je 2020. smijenila vlast u Evropi", naveo je.
Specijalni izaslanik Njemačke za Zapadni Balkan Manuel Sarazin je kazao da je Crna Gora izgubila previše vremena zbog svojih političara ali i zbog EU.
"Ne smije se gubiti više vremena, ni jedni ni drugi . EU će se držati svojih načela, necemo davati popuste jer EU treba da očuva funkcionisanje unutrašnjeg tržišta, ali nove ogucnosti pokazuju da EU ima volju da se pokušava da ide brze kada je u pitanju region. Vrijeme je da se taj novi zamah iskoristi", kazao je Saracin.
Sličnog je stava i ambasadorka EU Oana Kristina Popa, koja je naglasila kako je Crna Gora izgubila fokus, posebno kada su u pitanju reforme u oblasti vladavine prava.
"To ne znači da nema progresa već da se mora učini više, sada se dešava prilika koju Crna Gora treba da iskoristi, i da ubaci u petu brzinu", rekla je ona.