Politika

Po 1.000 eura za novorođenčad u 17 crnogorskih opština, po 500 u ostalim

Da li se mjerama degradira uloga žene: Milatović nije konkretno odgovorio na to pitanje

Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović kazao je kako će odlazeća Vlada sljedeće sedmice usvojiti mjeru po kojoj će novorođenčad u 17 opština koje su suočene sa negativnim priraštajem dobijati po hiljadu eura. U preostalim opštinama, novorođenčad će dobijati po 500 eura od države, a obje mjere važiće ove godine. Pritom, mjere se tiču sve djece rođene u 2022. godini, dakle i prije usvajanja mjera.

Da li se mjerama degradira uloga žene: Milatović nije konkretno odgovorio na to pitanje Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Govoreći na pressu o demografskoj krizi i, kako je najavljeno, Vladinom odgovoru na to, on je istakao da je u Crnoj Gori 2020. prvi put u novijoj istoriji došlo do negativnog prirodnog priraštaja, što je uslovljeno i pandemijom koronavirusa. To je, kako je dodao, nastavljeno i prošle godine.

Ipak, i da nije bilo koronavirusa, kako je poručio Milatović, sve to bi se svakako dogodilo 2023. godine. 

Osim koronavirusa, razlozi demografske krize su, istakao je on, migracije, starenje populacije, te socijalni i ekonomski problemi stanovništva.

Po 1.000 i 500 eura za novorođenčad

Odlazeća Vlada je na sve to djelovala, kako je on kazao - dječjim dodacima i besplatnim udžbenicima, te programom "Evropa sad".

Tvrdi da je unaprijeđen životni standard građana, a najavljuje i da će unaprijediti uslove po kojima će mladi ljudi rješavati stambeno pitanje.

Ključna mjera tiče se novorođenčadi, a na snagu će stupiti sljedeće sedmice.

"Nova mjera koja će biti usvojena je 1.000 eura za svu novorođenčad u 17 opština koje su 2020. zabilježile negativan priraštaj. Svako dijete koje se u tim opštinama rodi ove godine će imati 1.000 eura. A svako dijete koje se rodi u preostalim opštinama imaće 500 eura", naglasio je on.

Pretpostavljaju da će ove godine tom mjerom biti obuhvaćeno oko 7.000 novorođenčadi, a za to će opredijeliti oko pet miliona eura.

Na koje se opštine odnose mjere?

Mjera prema kojoj će novorođenčad dobijati 1.000 eura odnosi se na opštine Pljevlja, Nikšić, Bijelo Polje, Berane, Herceg Novi, Mojkovac, Cetinje, Ulcinj, Žabljak, Plužine, Petnjica, Andrijevica, Kolašin, Danilovgrad, Šavnik, Gusinje i Kotor.

Po 500 eura sljedovaće novorođenčad u opštinama Plav, Bar, Tuzi, Tivat, Budva i Podgorica.

Odnosi se na svu novorođenčad iz 2022.

Proceduru ostvarivanja prava na naknadu sprovodiće lokalni centri za socijalni rad. 

Mjere će se, kako je pojasnila državna sekretarka u pomenutom ministarstvu Milena Lipovina - Božović, odnositi na svu novorođenčad iz 2022. godine - dakle, i na djecu rođenu prije usvajanja mjera.

Milatović je dodao da će mjere biti na snazi i sljedećih godina.

Da li se mjerama degradira uloga žene?

Na opasku da ovim mjerama uloga žene biva svedena na reproduktivnu, te da ona vodi ka njihovom isključivanju sa tržišta rada, Milatović nije konkretno odgovorio.

On je umjesto toga kazao da je ova mjera za cilj imala da pomogne roditeljima u fiksnim troškovima sa kojima su suočeni po rođenju djeteta.

Mjera je, kako je dodao, uvedena kako bi se uticalo na demografsku krizu.

Tvrde da će mjere finansirati iz ušteda

Milatović je kazao kako projekcije koje je iznio danas nijesu radili demografi, već 'statističar'.

Upitani kako će finansirati nove mjere, iz Ministarstva ekonomskog razvoja kazali su - zahvaljujući uštedama koje su napravljene.

Portal Analitika