„Tokom sastanka je istaknuta važnost izborne reforme, u kontekstu dalje demokratizacije naše zemlje, uz podsjećanje da su prisustvo eksperata ODIHR-a, kao i izveštaji o sprovođenju izbora i stručne preporuke, ključne smjernice za unaprjeđenje izbornog procesa u Crnoj Gori“, saopšteno je iz kabineta Milatovića.
Dodaju i da je konstatovano da postoje očekivanja da će proces reforme izbornog zakonodavstva biti inkluzivan i uspješan imajući u vidu važnost ovog pitanja i za EU put Crne Gore.
„Predsjednik Milatović je naglasio da novi Odbor za izbornu reformu koji je konstituisan krajem 2023. godine, ima težak zadatak ali i jasne smjernice budućeg djelovanja. Istakao je da su osnovni ciljevi za unaprjeđenje izbornog procesa u Crnoj Gori: profesionalizacija izborne administracije, bolja kontrola nad finansiranjem kampanja i zloupotrebom javnih resursa, uređivanje biračkog spiska i uvođenje otvorenih lista i individualnih kandidatura“, navodi se u saopštenju.
Na sastanku je, kako su kazali, istaknuto i da je potrebno veće učešće žena u crnogorskoj politici.
„Važeće zakonodavstvo predviđa afirmativnu akciju i obaveznih 30 odsto kandidatkinja manje zastupljenog pola na izbornim listama, uz obavezu da na svaka četiri bude bar jedan kandidat manje zastupljenog pola“, zaključuje se u saopštenju.