Nakon Brisela gdje obaviti prvu zvaničnu posjetu od stupanja na dužnost, Milatović je kazao da će posjetiti Moldaviju.
"Na samitu Evropske politčke zajednice ću nastaviti svoje evropski put u razgovorima sa predsjednicom EK Ursulom fon der Lajen, sa Čarlsom Mišelom, a razgovoraću i sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom. Iskoristiću taj Samit da dodatno pošaljem poruku promijenjene Crne Gore koja ima političku volju, a koja nije postojala u prethodnom periodu, da postane članica EU i da na tom putu uradi sve uradi neophodne reforme", naveo je Milatović.
Najavio je da je dobio brojne pozive lidera zemalja, te da će veoma brzo posjetiti i Beograd.
"Dobio sam brojne pozive, rekao sam da mislim da je važno i demokratski smisleno posjetiti Beograd vrlo brzo, nakon Brisela. Srbija je naš najveći ekonomski partner, i dobio sam usmeni poziv kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio na inauguraciji", kazao je Milatović.
Govoreći o inauguraciji, Milatović je kazao da odavno iz Crne Gore nije poslata evropskija poruka.
Naveo je da će sa pozicije predsjednika raditi na pomirenju društva
"Jedan od velikih problema u prethodnom periodu bila je ta podijeljenost društva, koja je često bila vještački kreirana. Kroz sve ove političke promjene prethodnih godina, a koje su krunisane predsjedničkim izborima, treba staviti fokus na pomirenu Crnu Goru. Građani se više neće dijeliti kao što je to bio slučaj, određene grupe građana su bile marginalizovane i diskriminisane zbog drugačijeg političkog mišljenja, a mnogi od njih su gubili tu šansu za podjednaku šansu za uspjeh u životu. Moj fokus je drugačiji. Crna Gora će biti društvo jednakih", poručio je.
Komentarišući to što dio opština u Crnoj Gori nije proslavio Dan nezavisnosti, Milatović kaže da o tim stvarima treba da sude građani, te da svako trepba da pokaže odgovoran stav prema državi i državnim simbolima.
"Svako treba da pokaže odgovoran stav prema državi i državnim simbolima. Ali kao čovjek koji je demokratski orjentisan, svakome treba ostaviti taj jedan prostor, o kome će suditi sami građani. Treba naći dobar balans između nečega što su demokratska načela i nekoga što je odgovor građana Crne Gore na djelovanje bilo koga od nas", smatra Milatović.
Govoreći o predlogu poslanice Nove srpske demokratije Jelene Božović, koja je kazala da na putu ka pomirenju Crne Gore treba preispitati državne simbole, himnu i zastavu, Milatović smatra da su njeni stavovi rezultat "načina na koji su možda sadašnji simboli donošeni", te da je govorila u kontekstu nedovoljne inkluzivnosti u Crnoj Gori pri donošenju važnih odluka.
"U narednom periodu to moramo da promijenimo. Oko ključnih stvari treba uvijek insistirati na širokom koncenzusu i računati na sve političke partije i njihove predstavnike. U jednoj demokratiji, sve je moguće preispitati. Moj odnos prema državnim simbolima je jasan, oko njih treba da se okupljamo. Ali kao predsjednik koji predstavlja sve građane, odgovorno ću se odnijeti prema svakoj demokratskohj inicijativi, uključujući i tu naravno", kazao je.
Komentarišući razgovore sa bivšim predsjednikom Milom Đukovićem u okviru primoredaje dužnosti, Milatović je kazao da je to bio primjer dobre prakse.
“Pokazali smo i on i ja, koliko god da smo politički protivnici, posvećenost funkciji predsjednika i kontinuitetu onoga što je predsjednik Crne Gore i želio bih da to postane praksa. Kada ja za pet ili deset godina budem napuštao tu funkciju, postupiću isto. Razgovorali smo o brojnim temama o unutrašnjoj i spoljnjoj politici”, istakao je Milatović.