Milev-Čavor: Plan za ­oporavak Pljevalja nedovoljno ambiciozan, neophodno uključiti razvoj primarnih djelatnosti

"Isključivo oslanjanje na tercijarne djelatnosti neće biti dovoljno za postizanje održivog ekonomskog rasta i stabilnosti, što posebno ističemo kao nedostatak ovog plana a uzevši u obzir sve resursne potencijale koje Pljevlja imaju”, kaže Milev-Čavor.

Milev-Čavor: Plan za ­oporavak Pljevalja nedovoljno ambiciozan, neophodno uključiti razvoj primarnih djelatnosti Foto: Eko tim
Portal AnalitikaIzvor

Nevladina organizacija Eko-tim zabrinuta je, kako navode, zbog Plana za oporavak Pljevalja, koji je sprpremila Vlada Milojka Spajića u saradnji sa Opštinom Pljevlja i Rudnikom uglja.

“Iako pozdravljamo napore Vlade Crne Gore u pripremi ovog Plana, smatramo da predloženi plan nije dovoljno ambiciozan i sveobuhvatan za dugoročan ekonomski oporavak i stabilnost Pljevalja”, ističe koordinatorka programa za klimu i energiju u nevladinoj organizaciji Eko-tim, Diana Milev-Čavor.

Plan se, navodi Milev-Čavor, pretežno oslanja na uslužne djelatnosti koje iako značajne, ne mogu same po sebi obezbijediti ekonomsku otpornost.

"Potrebno je paralelno ulaganje u primarne i sekundarne sektore kako bismo stvorili čvrstu ekonomsku osnovu. Primarne djelatnosti, poput poljoprivrede, šumarstva i td. tradicionalno su stubovi ekonomije Pljevalja. Ulaganje u modernizaciju i podršku ovim sektorima ključno je za osiguranje održivog ekonomskog razvoja", navodi Milev-Čavor.

Neophodna su, ističe, veća ulaganja u modernizaciju poljoprivrede, podsticanje lokalne proizvodnje hrane, podsticanje razvoja industrije kroz konkretne Vladine programe i mjere koje trebaju da doprinesu njihovom razvoju.

“Predloženi plan fokusira se na niz projekata u tercijarnom sektoru, uključujući toplifikaciju, energetsku efikasnost, izgradnju Opšte bolnice, razvoj turizma i poboljšanje saobraćajne infrastrukture. Ovi projekti su svakako korak naprijed u unaprjeđenju životnih uslova i otvaranju određenog broja novih radnih mjesta. Međutim, isključivo oslanjanje na tercijarne djelatnosti neće biti dovoljno za postizanje održivog ekonomskog rasta i stabilnosti, što posebno ističemo kao nedostatak ovog plana a uzevši u obzir sve resursne potencijale koje Pljevlja imaju”, kaže Milev-Čavor.

Pljevlja, poručuju. ne smiju biti samo mjesto koje se oporavlja kroz uslužne djelatnosti, već grad sa jakom osnovom u primarnim i sekundarnim sektorima. Diversifikacija ekonomije i komplementarna ulaganja u sve sektore ključna su za stabilnost i prosperitet Pljevalja i Crne Gore u cjelini.

“Apelujemo na Vladu da razvije sveobuhvatan plan koji uključuje sinergiju primarnih, sekundarnih i tercijarnih delatnosti, čime ćemo zaista osigurati uravnotežen ekonomski rast osiguravajući time ekonomski oporavak kakav građani Pljevalja zaslužuju. Eko-tim, kao koordinator lokalne Platforme za pravednu tranziciju u Pljevljima će u narednom periodu upututi inicijativu Vladi za pripemu Plana pravedne tranzicije za Pljevlja sa konkretnim preporukama za privredne aktivnosti koje se mogu valorizovati u ovoj opštini, zaključuje Milev-Čavor.

Portal Analitika