Politika

Milić: Antievropski lobi u CG povezan je sa organizovanim kriminalom

Izvor

Na pitanje da li vlast ima kapaciteta da ispuni prvih sedam uslova Evropske komisije, on je ocijenio da je Crnoj Gori potrebna Vlada diskontinuiteta, jer je jedino tako moguće ispuniti uslove za nastavak evropskih integracija.

- Ako nova Vlada bude Vlada kontinuiteta, onda nema zatvaranja podjela, nema obračuna sa kriminalom i korupcijom, nema napretka ka Evropskoj uniji, nema države socijalne pravde, niti govora o ekološkoj zemlji - kazao je Milić.

On smatra da ukoliko kabinet Igora Lukšića nastavi isto ponašanje kao dosadašnje Vlade koje je predvodio Milo Đukanović, onda se dovodi u pitanje dalji napredak Crne Gore na putu evropskih integracija, i dodao da je „već sada jasno da će ocjene biti loše“ u narednom izvještaju EK. Lider SNP smatra da ukoliko do septembra ne bude ispunjeno prvih sedam zahtjeva EK to, po automatizmu, mora da dovede do pada Lukšićeve Vlade.

Milić je naveo da ta stranka želi da čuje ekspoze mandatara i sastav nove Vlade, kao i objašnjenje zašto neki od ministara više nijesu na tim funkcijama.

- Prosto ne mogu da vjerujem da neko smatra za potrebnim da jednog od najvažnijih i najkvalitetnijih ministara u ovoj i prethodnim Vladama – Gordanu Đurović sada postavi na način da plasiraju dileme, čak i oko ponovnog postavljenja i postojanja Ministarstva za evropske integracije. To su gluposti neozbiljnih ljudi - kazao je Milić.

On je podsjetio da je SNP još pred parlamentrane izbore 2009. godine jasno definisala deset osnovnih principa koje je potrebno ostvariti u Crnoj Gori, a njihova suština su – sloboda, pravda, jednakost i solidarnost.

- Za SNP nije bitna forma, već je uvijek bila najbitnija suština - kazao je Milić.

Prvi čovjek SNP-a smatra da stalno vraćanje u prošlost nikome ne može donijeti dobro.

- Ukoliko ne shvatimo da život isuviše kratko traje i da ne možemo čitavog života biti u svojim rovovima, već moramo raditi u interesu svih građana Crne Gore, onda nam nema boljitka. Ko god hoće da radi u interesu svih građana dobro je došao za saradnju sa SNP - naveo je Milić i podsjetio da će SNP će u narednom periodu nastaviti da glasa u Skupštini Crne Gore i lokalnim parlamentima u odnosu na kvalitet predloga, a ne na one koji predlažu.

- To isto očekujemo i od većine kada su u pitanju predlozi SNP - naveo je Milić.

On je kazao da nema koalicije sa Demokratskom partijom socijalista i podsjetio da taj savez nije moguć, osim ako dvije trećine od ukupnog broja članova Glavnog odbora SNP smatra da bi to trebalo uraditi.

- Ako vlast želi saradnju sa SNP, možemo da je imamo oko obezbjeđenja uslova za referendum o NATO, na kome bi se građani slobodno izjasnili o tom pitanju - kazao je on.

Milić je kazao da se moraju prevazići stereotipi da ukoliko neko ukazuje na društvene probleme i anomalije odmah bude proglašen za neprijatelja države.

- Vrijeme je da se naučimo da ako neko kaže istinu i da nešto nije u redu, to apsolutno ne znači da je protiv države. Oni koji govore da nešto nije u redu i za to imaju dokaze su najveće patriote, jer se jedino tako može u EU - naveo je on.

Milić nije želio da komentariše optužbe parlamentarnih opozicionih partija da je odgovoran za raspad koalicije Bolja Crna Gora. Lider SNP je istakao da ljutnji nema mjesta, ako se iskreno ušlo u opoziciono jedinstvo.

Milić je poručio da SNP ostaje pri stavu da neće predložiti kandidata za potpredsjednika Skupštine Crne Gore dok se ne riješi pitanje promjene državnih simbola. S druge strane, SNP neće inicirati ni izmjene Zakona o državnim simbolima, sve dok ne dobije vjerodostojan prikaz parlamentarne većine koja će podržati izmjene.

Lider najveće opozicione partije je kazao da je kancelarija predsjednika SNP, za sada, jedino mjesto u Crnoj Gori gdje zajedno stoje državna zastava i trobojka.

- To će postojati u čitavoj Crnoj Gori. To nije predmet trgovine, kompromisa ili bilo čega drugog, već potreba. Ako se to shvati što prije tim bolje, ali se taj proces ne može i neće zaustaviti - naveo je on.

Lider SNP-a je ocijenio da se izmjenama Zakona o popisu ušlo u potpuno nepotrebnu zonu rizika.

- Popis ne treba da radimo da bi se nacionalno prebrojali, već da bi dobili čitav niz relevantnih podataka za dalji društveno-ekonomski razvoj Crne Gore - kazao je on.

Prema njegovim riječima, usvojene izmjene Zakona o popisu, pod pritiskom ekstremne desničarske nacionalne grupacije parlamentarne većine, mogu izjašnjavanje građana pretvoriti u klasičnu zloupotrebu, kako bi se materijalizovale nečije žele koje se nalaze u Ustavu Crne Gore.

- SNP neće biti puki posmatrač svega toga. Popis ne smije biti mjesto za politički obračun - naveo je on.

Lider SNP je ponovio da se ta stranka protivi novom produženju roka za usaglašavanje izbornog zakona sa Ustavom Crne Gore. On je ocijenio da razlike u vezi izbornog zakona nijesu ogromne, ali da očigledno nema političke volje kod vladajuće koalicije za dogovor.

Milić je rekao da će ponovo predložiti regionalni princip za izbor potpredsjednika SNP, ali i kada su u pitanju stranačka tijela i dodao da upražnjeno mjesto poslanika SNP pripada sjeverom regionu Crne Gore.

Portal Analitika