Abiznis

Milošević: Nema osnova za poskupljenje hljeba

Izvor

On je rekao da nema osnova za poskupljenje hljeba „jer cijene pšenice i brašna nijesu više nego što su bile“, i da je rano prognozirati kakva će biti cijena hljeba u septembru i oktobru, jer će to zavisiti od situacije na berzi - kako u regionu, tako i šire, "naročito od toga hoće li Rusija dozvoliti ili zabraniti izvoz pšenice na tržište Evrope i vanevropskih  zemalja".

- Cijena pšenice i brašna u Crnoj Gori sada je optimalna, a vekna hljeba kod nas košta više nego u zemljama okruženja, kad se iznos preračuna u eure – kazao je Milošević.

On je istakao da se najave poskupljenja hljeba u Srbiji, zbog rasta cijene pšenice sa ranijih 17 na sadašnjih 26 dinara, ne mogu preslikati na Crnu Goru zbog kolebanja kursa dinara.

- Kada je pšenica u Srbiji bila jeftinija, euro je bio 95 dinara, sada je 118. Znači da je cijena pšenice u eurima ostala na istom nivou, pa se najave poskupljenja u Srbiji ne mogu preslikavati na Crnu Goru – pojasnio je Milošević.

Ministar je naveo i procjene da Srbija ima više od 400.000 tona pšenice preko domaćih potreba, a Hrvatska oko 300.000 tona. To je, kako je rekao, dovoljno da podmiri tržišta Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije…

On smatra da je rano govoriti i o eventualnom poskupljenju mesa i mlijeka, već da će to tržište regulisati u određenom momentu.

- Ono što mi kao država možemo da uradimo jeste da organizujemo otkup jagnjadi ranije nego inače, zbog suše. Već razgovaramo sa otkupljivačima, odnosno predstavnicima mesnih industrija, da taj posao obavimo prije, i to po cijeni od prošle godine – kazao je Milošević.

Ministar je rekao i da se stočarima na planinama voda dovozi u cistijernama. On kaže da je, uprkos suši, zabilježeno povećanje otkupa mlijeka. U julu ove godine otkup je veći 15 odsto nego u istom mjesecu lani. Milošević kaže i da je suša u Crnoj Gori najviše pogodila stočare. Manji je rod sijena, a dodatno ih ugrožava poskupljenje stočne hrane, prije svega zbog slabijeg roda kukuruza u regionu. On je najavio podršku države u nabavci habaste stočne hrane, koncentrata za krave muzare…

Velika šteta koju su crnogorskoj poljoprivredi ove i prošle godine nanijele elementarne nepogode, prema mišljenju ministra Miloševića, ukazuje na neophodnost osiguranja proizvodnje. On je najavio da će uskoro „stav države će biti da oni koji nemaju osiguranu poljoprivrednu proizvodnju neće moći dobijati subvencije. Proizvođači koji se odluče za osiguravanje moći će da dobiju i veće subvencije“.

Ministarstvo poljoprivrede planira da, u saradnji sa opštinama, finansijski pomogne i jesenju sjetvu žitarica. Prema riječima ministra, u toku je dogovor sa predstavnicima opština, kako bi lokalne samouprave dotirale  50 odsto troškova za sjeme kukuruza, pšenice, ječma, raži…

- Klimatske promjene, koje će biti aktuelne, u najvećoj mjeri će se odraziti na poljoprivredu. Zato moramo zajedno raditi na što većoj upotrebi sistema za navodnjavanje, protivgradnih mreža i onih za zaštitu plastenika od snjegova – poručio je Milošević u intervjuu Pobjedi.

Portal Analitika