Pozdravljajući prisutne predsjednik Vujanović je kazao da „sve što rade naši poljoprivredni proizvođači, zaslužuje izuzetno poštovanje i podršku. A činjenica da na teritoriji Prijestonice Cetinje danas ima 120 registrovanih poljoprivrednih proizvođača, među kojima je samo ove godine registrovano njih 15, ne samo da ohrabruje, već govori da agrar na ovom podneblju ima izuzetnu šansu – naglasio je on.
Predsjednik Vujanović podsjetio je kako je u prvoj polovini godine, zajedno sa ministrom Miloševićem, gradonačelnikom Bogdanovićem i predsjednikom Odbora direktora IRF Lajovićem, obećao cetinjskim poljoprivrednicima podršku u realizaciji ideja – što je i urađeno.
„ Zajedničko djelovanje ključ je do uspjeha. Zajedničkim pristupom i podrškom sa različitih nivoa, poljoprivrednici će biti u prilici da lakše obezbjeđujufinansijska sredstva za realizaciju svojih zamisli, a time i da lakše plasiraju svoje proizvode – rekao je on.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Tarzan Milošević ocijenio je na skupu u Rvašima kako poljoprivreda predstavlja najveći izazov, a time i najveću šansu u Crnoj Gori.
U cilju dodatnog intenziviranja ruralnog razvoja, neophodna je zajednička energija, dobra povezanost poljoprivrednika sa svim institucijama i jednostavnije procedure. A upravo proces apliciranja i odobrenja projekata za poljoprivrednike sa teritorije Prijestonice Cetinje, pokazuje na koji način to treba da funkcioniše – istakao je ministar Milošević.
On je rekao kako će Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i u narednom vremenskom okviru, kroz program MIDAS, pomagati nosiocima agrara.
Razvoj poljoprivrede predstavlja odličnu osnovu za dinamičniji ekonomski rast u Crnoj Gori – zaključio je ministar Milošević, koji je i uručio rješenja poljoprivrednim proizvođačima.
Predsjednik Odbora direktora IRF Dragan Lajović iskazao je mišljenje da program MIDAS i slični mehanizmi podrške agraru treba da budu nastavljeni.
„Naš Fond biće maksimalno posvećen podršci poljoprivredi i afirmaciji njihove proizvodnje. Zajedno sa drugim institucijama, počev od lokalne uprave, sve do Ministarstva, nastavićemosaradnju na ovom planu – naglasio je Lajović.
Ispred dobitnika rješenja, prisutne je pozdravio domaćin skupa, vlasnik vinarije „Mrkan“ iz Rvaša Božidar Šofranac.
„Drago mi je što mogu da kažem kako sam, prilikom izrade projekta, apliciranja i svih drugih aktivnosti naišao na veliku podršku gradske i državne administracije, što je u ranijem periodu predstavljalo problem. Dobili smo rješenja, a sada sve zavisi od nas – na nama je da realizujemo projekte sa kojima smo aplicirali – rekao je Šofranac.
Projekat MIDAS predstavlja skup aktivnosti usmjerenih ka jačanju poljoprivrede, te promociji unaprijeđenja zaštite životne sredine u skladu sa standardima Evropske unije. U okviru pomenutog projekta, do prethodnog mjeseca, grant sredstva isplaćena su za 187 poljoprivrednih proizvođača koji su uspješno kompletirali investicije. Ukupan iznos investicija je 3,16 miliona eura, pri čemu je grant podrška iznosila 1,58 miliona.
Pozdravljaući prisutne i čestitajući poljoprivrednim proizvođačima na odobrenim projektima gradonačelnik Cetinja Aleksandar bogdanović je podsjetio da je lokalna uptrava prijestonice preduzela niz mjera niz mjera u pravcu ruralnog razvoja. „Sanirano je i izgrađeno više saobraćajnica, a sa predstavnicima seoskih mjesnih zajednica i poljoprivrednim proizvođačima vodili smo intenzivnu komunikaciju, ohrabrujući ih i pomažući upravo u pogledu korisnih programa poput MIDAS-a. Nedavno smo promovisali i stimulativne mjere, koje se odnose i na poljoprivredu. Kroz rad Biznis centra Cetinje, brojnim poljoprivrednicima, uključujući i one koji su danas dobili rješenja o odobrenju projekata, pružali smo besplatne i efikasne usluge, počev od savjeta, sve do izrade biznis planova, projekata i drugih aktivnosti – rekao je on.
Ruralni razvoj, kako je istakao gradonačelnik Bogdanović, jedan je od bitnih ciljeva djelovanja lokalne uprave.
„ Ovaj događaj predstavlja i poruku ostalim agrarnim djelatnicima sa područja Prijestonice Cetinje, da osmišljavaju i prijavljuju svoje projekte. Jer, od takvog pristupa korist ima čitava zajednica, počev od samih poljoprivrednih proizvođača, sve do lokalne uprave i šire – zaključio je on.
Za finansiranje projekata iz programa MIDAS II, prijavilo se pet poljoprivrednih proizvođača sa teritorije Prijestonice Cetinje – Božidar Šofranac (Rvaši), Luka Vukić (Dobrsko selo), Andrija Pavlićević (Petrov Do), Branislav Petrović (Građani) i Dušan Bajović (Markovina).
Svima su odobreni projekti, a njihova ukupna vrijednost iznosi 76.827 eura. Od te sume, predviđena sredstva za refundaciju iz MIDAS-a iznose 39.618 eura, dok će ostatak investicije biti realizovan zahvaljujući kreditnim linijama IRF-a i sopstvenim učešćem proizvođača.