Zabava

Milović: Neko je ipak pozvao Danicu Crnogorčević, Jadranku i Sergeja Ćetkovića

Konkurs za Montesong iz više razloga problematičan, a pozivanjem određenih pjevača da učestvuju organizatori su bili nepošteni prema drugim učesnicima, smatra Milović

Milović: Neko je ipak pozvao Danicu Crnogorčević, Jadranku i Sergeja Ćetkovića Foto: rtcg
Portal AnalitikaIzvor

Muzički novinar i publicista, autor i voditelj podcast- a Ne pričam ti o tome, Željko Milović angažovan je od danske provladine agencije SCOOP, 2006.godine da napiše opsežan i detaljan izvještaj na temu Zloupotreba Eurosonga u političke svrhe na EX YU prostorima. Kako ističe za Televiziju E, to istraživanje je objavljeno na pet jezika.

Kako je,odcjepljujući se od Jugoslavije, nastajala koja država, ona je koristila Eurosong za promovisanjevvlastitih ideja i priča, kaže Milović.

"Moj zadatak je bio da kažem da je to tako, jer je to jedna od stavki koja je strogo zabranjena na Eurosongu - upotreba politike. Naravno, prva pjesma Hrvatske je bila - Don’tever cry, my croatian sky, jasno, a prva pjesma Bosne - Sav bol svijeta noćas u Bosni, te dvije pjesme nijesam ni morao opisivati, to je jasno bilo. A onda smo na kraju kopali, došli do No name- a i onog incidenta u Sava centru 2006.godine. I toliko godina nakon toga još do kraja nije raščivijano šta je bila čija uloga u svemu tome, ali fakat je da je to bio kraj državne zajednice Srbija i Crna Gora. Tada, te noći,  je u suštini bi kraj. Ne na referendumu, nego tada”, poručio je Milović.

U crnogorskoj evrovizijskoj priči nije već pet godina, kaže novinar i voditelj Sabrija Vulić, ali ističe da je budžet koji RTCG predviđa za Eurosong najmanji od svih zemalja učesnica. Kako precizira, to je nekih sto, sto petnaest hiljada eura za pokrivanje svih petnaestodnevnih troškova crnogorske delegacije.

"Onda dođete tamo i vidite delegacije od po dvadeset ljudi, vidite da svaki član delegacije vodi računa o jednom segmentu nastupa izvođača ili njegovog kompletnog rada, predstavljanja, scenskog pokreta itd“, pojašnjava Vulić.

Dva puta je Crna Gora bila u finalu Eurosonga , prisjeća se Vulić, jednom sa Sergejem Ćetkovićem, a drugi put sa Knezom, tako da je, dodaje, mogao sa njima iskusiti kako je to biti u finalu.

"Selekciona komisija, za predstojeći Montesong, je objavljena, to su ljudi koji su birali ovih šesnaest pjesama. Danas sam gledao pravilnik o Eurosongu i mogu reći da su se apsolutno držali pravilnika. U pravilniku je u članu 7 decidno naznačeno da član selekcione komisije ne može biti neko ko je u srodstvu u prvom koljenu sa kandidatom. Ali, imajte još jednu stvar u vidu. Sve koverte dolaze po brojevima i na koverti ne piše ko je poslao pjesmu, nego piše broj, šifra - petocifreni broj, tako da, što se tiče toga, moram reći da je apsolutno sve ispoštovano i urađeno kako treba”, naglasio je Vulić.

Jedina zamjerka, po njegovom mišljenju, je mali broj pjesama.

Konkurs za pjesmu Evrovizije je, po mišljenju Milovića, problematičan, jer stoji da 51 odsto tekstova pjesama mora biti na jezicima koji su u zvaničnoj upotrebu u Crnoj Gori.

"Formulacija zvanični jezici ne postoji! To je ništavna pravna formulacija, mogu da budu službeni jezici, ali zvanični ne mogu. Zvanični može biti svahili jezik ili azerbejdžanski, a službeni je crnogorski, srpski, bosanski, hrvatski i albanski, koliko ja znam” , istaka je Milović.

Selekciona komisija za Montesong je odbila čovjeka, kaže Milović, jer je pjevao na engleskom. Smatra i da su  stavke 4 i 5 istog konkursa  takođe problematične, kao i pozivanje muzičara da učestvuju na konkursu, što ocjenjuje kao  nepošteno prema ostalim učesnicima.

"Znajući Danicu Crnogorčević, znajući Jadranku, znajući Sergeja Ćetkovića, koji su rekli da su pozvani, siguran da oni, kao ličnosti sa kredibilitetom, nikad ne bi izmislili tako nešto. Neko ih je ipak pozvao, a oni su ipak odbili”, zaključio je Milović.


Portal Analitika