Milović je, kako je saopšteno iz Ministarstva pravde, održao sastanak sa izvršnom direktoricom Akcije za ljudska prava (HRA) Teom Gorjanc Prelević, koji je, kako se navodi,obilježen konstruktivnim dijalogom i iznošenjem ključnih teza u vezi sa predstojećim reformama u pravosuđu.
"Milović je istakao da je posebno naglašena potreba za promjenom Ustava kako bi se prilagodio novim potrebama Crne Gore. Gospođa Gorjanc Prelević predstavila je primjedbe NVO Akcija za ljudska prava u vezi sa nacrtima zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakona o državnom tužilaštvu, Krivičnog zakonika, Zakonika o krivičnom postupku i Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći", piše u saopštenju Ministarstva.
Dodaje se da je Gorjanc Prelević istakla da se HRA zalaže da se u obzir uzmu preporuke međunarodnih nadzornih tijela i Venecijanske komisije, kao i Komiteta protiv torture UN (CAT) i Evropskog komiteta za sprječavanje torture (CPT) koje je, prema njenim riječma, Crna Gora dobijala od 2013. do 2023, a na koje je i HRA ukazivala.
U pitanju su, kako se navodi, preporuke da sva djela koja dovode do torture ne zastarijevaju.
"Među tim djelima se, osim mučenja, nalaze i iznuđivanje iskaza i zlostavljanje. Takođe, HRA je predložila uključivanje Istanbulskog protokola u Zakonik o krivičnom postupku kako bi psihijatrijsko vještačenje bilo obavezno u slučaju sumnje u iznuđivanje iskaza, zlostavljanje ili torture, propisivanje obaveznog snimanja iskaza kod državnog tužioca odnosno u policiji i skraćenja vremenskog perioda od 24h u kome policija dovodi lice lišeno slobode državnom tužiocu u cilju jačanja garancija protiv torture Zakonikom o krivičnom postupku", kazali su iz Ministarstva.
U saopštenju se navodi da su Milović i Gorjanc Prelević saglasili da su uslovi u Istražnom zatvoru krajnje neadekvatni, jer - krše ljudska prava pritvorenika -.
Milović je, dodaje se, potvrdio angažman Vlade na proširenju kapaciteta i poboljšanju uslova.
"Sastanak je zaključen sa zajedničkom notom o važnosti dalje saradnje između Vlade Crne Gore i NVO Akcija za ljudska prava u ostvarivanju ciljeva pravosudnih reformi i unapređenju ljudskih prava, a posebno u pogledu razmatranja uslova za sprovođenje vetinga", rečeno je iz Ministarstva pravde.