U razgovoru za poljske dnevne novine Rzeczpospolita, Ziobro je kritikovao EU uoči roka (16. august) da se povinuje odluci Suda pravde ili će se suočiti s potencijalnim finansijskim posljedicama, prijeteći da njegova zemlja neće ostati u EU "po svaku cijenu".
Upozorenje zvaničnicima EU-a o njihovom miješanju u unutrašnje poslove Poljske povezano je s čvrstom izjavom da vlada neće podleći "nezakonitoj ucjeni Evropske unije koju je sproveo Sud pravde".
Ziobro, koji vodi stranku Ujedinjena Poljska, mlađi član vladajuće koalicije, predvodio je pravosudne reforme za koje EU tvrdi da podrivaju nezavisnost sudstva i vladavinu prava, ključno načelo bloka.
Neslaganje između EU i Poljske usredsređeno je na pravosudne reforme države članice, koje su se počele uvoditi nakon što je Stranka prava i pravde stupila na dužnost 2015. godine.
Reforma je donijela promjenu u smislu trajanju mandata redovnih sudija Vrhovnog suda, što je rezultovalo uklanjanjem 20 sudija, u trajanju mandata običnih sudija i primjenom mjere koja omogućava da sudije budu istraživane i kažnjavane za sudske presude.
Nedavna presuda Suda pravde fokusira se na posljednju od njih, a Evropska komisija zahtijeva da Poljska raspusti disciplinsko vijeće za suce za koje su politički protivnici i EU tvrdili da je ispolitizovano. Vrhovni sud Poljske djelimično je u četvrtak zamrznuo disciplinsku grupu, ali je vladajuća Stranka prava i pravde podijeljena oko toga hoće li se u potpunosti pridržavati odluke EU.