U resoru Milojka Spajića podsjećaju da je Zakonodavni odbor Skupštine Crne Gore razmatrao i ocijenio da je predloženi zakon u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
"Predloženim zakonskim rješenjem želi se smanjiti poresko opterećenje na rad za poslodavce, da bi se na taj način stvorili adekvatni uslovi za rast zarada zaposlenih, bez ukidanja prava na zdravstvenu zaštitu koje je jasno definisano odredbama člana 69 stav 1 Ustava Crne Gore („Službeni list Crne Gore”, br. 1/07, 38/13). Pravo na zdravstvenu zaštitu je, shodno Ustavu, zagarantovano svima i ne zavisi od toga da li određeno lice plaća doprinose ili ne. Iz navedenog proizilazi da je Ustavom svima zagarantovana zdravstvena zaštita. Dakle, država svima iz budžeta obezbjeđuje zdravstvenu zaštitu u obimu paketa propisanog zakonom", pojašnjeno je u saopštenju Ministarstva finansija.
U konkretnom slučaju, kako navode, izmjenama predloženom zakonskog rješenja, kao i izmjenama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju mijenja se samo izvor finansiranja, gdje država preuzima finansiranje, dok se ni u kojem slučaju ne ukida pravo na zdravstvenu zaštitu, već će korisnici imati isti obim prava kao i dosad.
"Program „Evropa sad“ podrazumijeva sistem u kojem su svi građani jednaki u korišćenju zdravstvene zaštite i koji se finansira iz državnog budžeta. Na ovaj način se cjelokupna zdravstvena zaštita finansira iz poreskih sredstava, čime se želi obezbijediti univerzalno dostupna zdravstvena zaštita za svakog građanina, što je u skladu sa članom 1 Ustava prema kojem je Crna Gora država socijalne pravde", zaključeno je u saopštenju.