Društvo

Ministarstvo: Simović smijenjena zbog nezakonitog postupanja

Izvor

Iz Ministarstva su ''povodom novinarskih interesovanja i teksta u Portalu Analitika'' podsjetili da je Vlada Crne Gore na sjednici održanoj petog jula, razriješila je sa funkcije v. d. direktoricu Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Snježanu Simović, na prijedlog Ministarstva kulture. U saopštenju su i nabrojani razlozi zbog kojih je smijenjena Simović.

- Na osnovu izvršenih nadzora od strane Ministarstva kulture u Upravi za zaštitu kulturnih dobara nad zakonitošću i cjelishodošću rada i zakonitošću upravnih akata Uprave, uočene su brojne nepravilnosti koje su od suštinskog značaja za zaštitu kulturne baštine. I pored više naloga i upozorenja da ih Uprava otkloni u određenom vremenskom periodu to nije učinjeno, naveli su u Ministarstvu kulture.

U konačnom, izdavanjem Rješenja o saglasnosti na projekat izgradnje objekta - Prodavnica suvenira i svjećarnica Manastira Morača, Uprava je prekršila osnovne principe Zakona o zaštiti kulturnih dobara, a prilikom vršenja upravnih i sa njima povezanih stručnih poslova na zaštiti kulturnih dobara postupala suprotno odredbama članova zakona, tvrde u Vladi.

Ministarstvo kulture je u skladu sa svojim nadležnostima ukinulo Rješenje kojim je Uprava za zaštitu kulturnih dobara dala saglasnosti na izgradnju objekta - Prodavnica suvenira i svjećarnica Manastira Morača. O postupanju Ministarstva kulture, dostavljanjem Rješenja o ukidanju Rješenja Uprave, upoznata je Uprava za zaštitu kulturnih dobara i Uprava Manastira Morača, kojim je Uprava za zaštitu kulturnih dobara zadužena da obustavi izvođenje radova i preduzme nephodne mjere zaštite i vrati kulturno dobro u prvobitno stanje.

Kada je u pitanju konkretan slučaj donošenja Rješenja - saglasnosti na izgradnju Prodavnice suvenira i svjećarnice u Manastiru Morača, na osnovu uvida u stanje kulturnog dobra od strane Ministarstva kulture, i dokumentacije koja je cijenjena prilkom izdavanja saglasnosti na projekat, kao i sadržine stručnih izvještaja i Rješenja o izdavanju saglasnosti od strane Uprave, navode u Ministarstvu.

Ministarstvo kulture je utvrdilo da je Uprava, osnovana 2011. godine u cilju sprječavanja daljih devastacija kulturnih dobara Crne Gore, u postupku izdavanja saglasnosti na Projekat, grubo odstupila od konzervatorskih principa i dosljednosti poštovanja profesionalnih i etičkih kodeksa u konzervatorskoj djelatnosti kojima je direktno narušen integritet jednog od najznačajnijih kulturnih dobara Crne Gore, koji je, prije ovih devastacija, navođen kao primjer očuvanosti autentičnosti i integriteta kulturnog dobra.

Na taj način, kako tvrde u Ministarstvu kulture, poništila je osnovna načela na kojima se bazira zaštita kulturnih dobara i prekršila osnovne principe Zakona o zaštiti kulturnih dobara propisane: članom 3 stav 2 - Osnovi zaštite - kojim je propisano da je zaštita kulturnih dobara od javnog interesa; članom 4 stav 1, 2 i 7 - Ciljevi zaštite kulturnih dobara - kojim je propisano da su ciljevi zaštite kulturnih dobara očuvanje i unaprjeđivanje kulturnih dobara i njihovo prenošenje budućim generacijama u autentičnom obliku, obezbjeđivanje uslova za opstanak kulturnih dobara i za očuvanje njihovog integriteta, sprječavanje radnji i aktivnosti kojima se može promijeniti izgled, svojstvo, osobenost, značenje ili značaj kulturnog dobra; članom 6 - Obaveza zaštite - kojim je propisano da je Crna Gora dužna da obezbjeđuje zaštitu i očuvanje svih kulturnih dobara od značaja za njenu istoriju ili kulturu i da vlasnici i držaoci kulturnih dobara, uključujući i vjerske zajednice, su dužni da čuvaju, poštuju, održavaju i pravilno koriste kulturna dobra koja posjeduju; članom 7 - Ostvarivanje zaštite - kojim je propisano da se zaštita kulturnih dobara ostvaruje preduzimanjem odgovarajućih mjera neophodnih za njihovu identifikaciju, očuvanje i prezentaciju, a naročito primjenom propisanih upravnih mjera i radnji, osnivanjem, organizovanjem i osposobljavanjem specijalizovanih organa i službi i obrazovanjem stručnih i savjetodavnih tijela, na državnom i lokalnom nivou i upravljanjem rizicima kojima su izložena kulturna dobra; članom 8 - Obavljanje poslova zaštite - kojim je propisano da upravne i sa njima povezane stručne poslove na zaštiti kulturnih dobara vrši organ uprave nadležan za zaštitu kulturnih dobara – Uprava; članom 9 - Nedozvoljene radnje - kojim je propisano da niko nema pravo da vrši bilo koju radnju kojom se može prouzrokovati šteta na kulturnom dobru i ošteti, uništi kulturno dobro.

Takođe, u postupku izdavanja saglasnosti na gradnju ovog objekta, Uprava je: Suprotno članu 102 stav 1 Zakona dala saglasnost kako navodi na ”Glavni projekat”, bez izdatih konzervatorskih uslova. Suprotno članu 103 stav 1 Zakona o zaštiti kulturnih dobara dala saglasnost na idejno rješenje projekta “Prodavnica suvenira i svijećarnica Manastira Morača”, bez posjedovanja Glavnog projekta izradnje objekta, i suprotno stavu 2 kojim je propisano da konzervatorski projekat, zavisno od vrste kulturnog dobra, mogu da izrađuju javne ustanove za zaštitu kulturnih dobara i druga pravna i fizička lica koja imaju konzervatorsku licencu, izdata je saglasnost bez posjedovanja konzervatorske licence. Suprotno članu 105 Zakona, za izvođenje radova na kulturnom dobru, vlasnik odnosno držalac kulturnog dobra nije odredio lice koje će vršiti stručni nadzor nad izvođenjem radova na kulturnom dobru, a koje posjeduje odgovarajuću konzervatorsku licencu, zaključeno je u saopštenju.

Portal Analitika