Društvo

U izvještaju Evropske komisije konstatovano da već drugu godinu nema napretka u ovoj oblasti

Ministarstvo ne čudi loše stanje u saobraćaju, Nurković krivi kadrovsku politiku

Ocjene Evropske komisije da Crna Gora nije sprovela ključne reforme u oblasti saobraćaja nijesu iznenadile predstavnike Ministarstva kapitalnih investicija već su ih, kako navode za Gradsku televiziju, i očekivali.

Ministarstvo ne čudi loše stanje u saobraćaju, Nurković krivi kadrovsku politiku Foto: Gradska
Gradski portalIzvor

Naglašavaju da su se od januara, kada je novo rukovodstvo stupilo na dužnost, bavili sanacijom zatečenog stanja, koje je, tvrde, bilo relativno loše. Sa druge strane, bivši ministar saobraćaja i pomorstvaOsman Nurković,za Gradsku televiziju, kaže da je do stagnacije došlo zbog loše kadrovske politike, zapošljavanja po partijskoj osnovi i zastoja u realizaciji već ugovorenih projekata, za koje su isplaćeni avansi.

Bez napretka dvije godine

U izvještaju Evropske komisije, između ostalog, se konstatuje da već drugu godinu nema napretka u toj oblasti.

“Crna Gora nije napredovala u Poglavlju 14 – saobraćajna politika, u odnosu na prošlogodišnji izvještaj. Konstatovano je da nije bilo ni ostvarenog pomaka u postizanju ključnih sektorskih reformi. U izvještaju smo ocijenjeni sa umjereno dobrim nivoom spremnosti”, navodi se u izvještaju koji je Vlada usvojila na posljednjoj sjednici.

Kako bi to ispravili, iz resornog ministarstva poručuju da će jačati administraciju, naročito u željezničkom saobraćaju, gdje je, kako kažu,možda bilo i najgore.

“Zatekli smo čudnu situaciju, jer uprave četiri željeznička preduzeća nijesu međusobno razgovarale. Promjenama u menadžmentima, kao i aktivnostima direktorata, počeli smo da organizujemo sastanke, na kojima se govori o zajedničkim interesima tih preduzeća”, kazao je za Gradsku RTV predstavnik MinistarstvaDraško Lončar.

I bivši ministar Osman Nurković priznaje da je komunikacija između željezničkih preduzeća bila loša i za vrijeme njegovog mandata. Ipak, kritikuje sadašnju Vladu što nije usvojila Akcioni plan za ovu i narednu godinu, što je konstatovala i Evropska komisija.

“Zakon o ugovorima u prevozu, u drumskom saobraćaju, nije usvojen. U našem mandatu je bio pripremljen i upućen Skupštini na usvajanje. Donošenje novog Zakona o željeznici takođe je bilo pripremljeno u mandatu naše vlade”, naglasio je Nurković.

Najavljuju sanaciju željeznice

Dodaje i da je zbog nedostatka kadra upitna i realizacija projekata u željezničkoj infrastrukturi.

“Usporena je ili u potpunosti zaustavljena rekonstrukcija pruge. Zbog lošeg stanja infrastrukture saobraćaj je usporen i, sa bezbjednosnog aspekta, ugrožen”, upozorava Nurković.

U Ministarstvu kapitalnih investicija na to kažu da su za 2022. planirali više od 40 miliona eura za sanaciju prvog dijela barske pruge.

“Planirana je sanacija putne infrastrukture i mostova, kao i tunela na barskoj pruzi, što će biti finansirano iz Zapadnoevropskog investicionog plana. Saniraće se i kosine na nikšićkoj pruzi, za šta je opredijeljeno više od milion eura”, naveo je Lončar.

Nurković: Ministarstvo nije trebalo rasformirati

Na lošu ocjenu Evropske komisije uticalo je, tvrdi Nurković, to što u VladiZdravka Krivokapićanema Ministarstva saobraćaja i pomorstva.

“Dvije su ključne greške: potpuno pogrešna nova organizacija, tjeranje stručnog i dovođenje novog kadra, koji se nikada nije bavio tom problematikom. Izuzetak su nekoliko osoba iz prethodne strukture, koji su preuzeli rukovođenje direktoratima. Ne vidim ni želju, ni mogućnost da se tako brzo dovedu iskusni kadrovi, koji bi popunili ova radna mjesta, zbog čega su napravljene dugoročne štete”, ocijenio je Nurković.

Ipak, u Ministarstvu kapitalnih investicija ne misle tako.

“Nije došlo do bilo kakvog odliva kadrova. Zadržali smo institucionalnu memoriju i trudili se da ne bude revanšizma. Nije bilo negativnih posljedica integracijom Ministarstva saobraćaja i pomorstva sa Direktoratom za energetiku, odnosno sa Direktoratom za kapitalne investicije”, tvrdi Lončar.

Osnivanje ToMontenegra problematično

Nurković tvrdi da je problematično i gašenje Montenegro Airlinesa i osnivanje nove avio-kompanije ToMontenegro, koja je već koštala poreske obveznike, o čemu svjedoči i nedavno rješenje Vlade, da joj se iz budžeta isplati još četiri miliona eura. Na taj način, osnivački kapital ToMontenegra sada iznosi 30 miliona. Nurković se osvrnuo i na tender za koncesije za upravljanje aerodromima, koji je raspisan prije dvije godine, a obustavljen prošle.

“Stanje na aerodromima je neodrživo, potrebna je saradnja sa državom ili koncesionarom. Poznato je da situacija na aerodromima u Podgorici i Tivtu nije završena. Kao rezultat, imamo činjenicu da su kategorisani kao aerodromi bez statusa oznake, što nije dobra preporuka za Crnu Goru kao turističku destinaciju”, zaključio je Nurković.


Portal Analitika