Ministarstvo je povećalo premije za otkup mlijeka za 5 na 7 centi sa dodatnih 1 cent za količinu preko 4000 litara mjesečno, navodi se u saopštenju koje je Ministarstvo dostavilo Portalu Analitika.
Zajedno sa otkupnom cijenom mljekara kao i opštinskim premijama poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom mlijeka dobijaju između 40 i 50 centi po litru mlijeka zavisno od kvaliteta i količine predatog mlijeka. To je cijena među najvećima u regionu, a prosječna cijena u EU je između 25 i 29 centi.
“Ovi zahtjevi smatramo da nijesu usmjereni ka Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja, s obzirom na brojne benefite koje ostvaruju iz Agrobudžeta, koji se pored premije po litru predatog mlijeka koje se redovno isplaćuju, odnose i na dodatne premije 2,5 centa za mljekare, za otkup mlijeka sa udaljenih područja takođe 2,5 centi, za povećanje otkupa u odnosu na prošlu godinu 2 centa. Takođe dajemo podršku od 3 centa bespovratno po kilogramu koncentrata, premije po grlu stoke od 85 eura, premije za izdig stoke na katune u prosjeku 200 eura po domaćinstvu, premije po ha za travatne smjese 160 eura.
Kroz projekat Svjetske banke MIDAS i Danida za organsku proizvodnju ostvaruju se povrati na investicije u iznosu od 50 %do 60 %.
Želimo posebno da naglasimo da smo u ovom momentu zbog elementarne nepogode/suše skoncentrisani da riješimo problem nabavke kabaste stočne hrane i u tom pravcu preduzimaju se mjere kako bi se obezbjedile dodatne količine lucerke, sijena i nastavilo sa podrškom u nabavci koncentrata a sve u cilju da se obezbijedi dovoljno hrane za proizvodnju u zimskim uslovima.
Ali svim proizvođačima mlijeka skrećemo pažnju da u Crnoj Gori postoji preko 48. 000 gazdinstava sa 60.000 muznih grla sa ukupnom proizvodnjom oko 180 miliona litara godišnje od čega se otkupi za potrebe naših mljekara svega između 12-15 % odnosno 23 miliona litara. To znači da se zahtjev nekoliko članova unije odnosi na nekoliko promila ukupne proizvodnje mlijeka u Crnoj Gori.
Ministarstvo je skoncentrisano kako da se pomogne cjelokupnoj poljoprivredi u Crnoj Gori a ne samo sektoru stočarstva koji je uistinu u najtežem stanju. Sinergijom kratkoročnih i dugoročnih mjera ambicija nam je da se održi i unaprijedi stočarstvo Crne Gore“, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.