Društvo

Inspekcija poslata u „Montessori zvono“ zbog vjerskog obreda u obrazovnoj ustanovi

Ministarstvo potvrdilo da je vrtić u Nikšiću prekršio zakon

Prema članu 5 Opšteg zakona o obrazovanju, vaspitno-obrazovne ustanove koje izvode javno važeće obrazovne programe ne mogu vršiti religijsko djelovanje u svojoj ustanovi – rečeno je iz Ministarstva. Vrtić ,,Montessori zvono“ ima licencu Ministarstva prosvjete

Ministarstvo potvrdilo da je vrtić u Nikšiću prekršio zakon Foto: Pobjeda/Iva Mandić
PobjedaIzvor

Vrtić „Montessori zvono“ u Nikšiću, u čijim se prostorijama vršio religiozni obred, prekršio je Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju, saopšteno je Pobjedi iz Ministarstva prosvjete.

Pobjeda je juče pisala o tom vrtiću, koji je na društvenim mrežama objavio fotografiju na kojoj se vide djeca za stolom, na kome su vino, ikona, svijeća i pogača, kao i sveštenik koji vodi obred. Vrtić je, prema objavi na Fejsbuku i Instagramu, slavio slavu ustanove, Svetog Nikolu.

Zakon jasan

Resor kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović je potvrdio da vrtić ,,Montessori zvono“ ima licencu Ministarstva prosvjete.

''Program po kojem radi usvojen je odlukom Nacionalnog savjeta na zasijedanju 28. 2. 2013. godine, čime je postao javno važeći program. Samim tim podliježe i opšte važećim zakonima. Prema članu 5 Opšteg zakona o obrazovanju, vaspitno-obrazovne ustanove koje izvode javno važeće obrazovne programe ne mogu vršiti religijsko djelovanje u svojoj ustanovi'' rečeno je iz Ministarstva.

U Zakonu o opštem obrazovanju i vaspitanju, član 5, jasno piše: „U javnoj ustanovi i u ustanovi kojoj je dodijeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog programa obrazovanje i vaspitanje je svjetovnog karaktera. U ustanovi iz stava 1 ovog člana nije dozvoljeno religijsko djelovanje osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole“.

Bez obzira što je privatni, nikšićki vrtić, u koji idu djeca od jedne do šest godina nije smio da u svojim prostorijama, sa djecom „slavi slavu ustanove“.

Upliv crkve

Pobjedi je iz Ministarstva prosvjete potvrđeno da su prikupljene informacije uputili Prosvjetnoj inspekciji, koja će preuzeti odgovarajuće radnje i mjere iz svoje nadležnosti.

Da je vrtić „Montessori zvono“ grubo prekršio zakon, ali i pedagoška načela, prekjuče je Pobjedi kazala i Zoja Bojanić-Lalović, vršiteljka dužnosti direktorice Zavoda za školstvo.

Crnogorske škole, a sada i vrtići, konstantno popuštaju pod religioznim uticajima i zanemarujući sekularno uređenje države krše zakon time što omogućavaju upliv vjerskih institucija u prosvjetu.

U junu ove godine su nikšički srednjoškolci koji su dobili Luču, osim diplome i knjige, kući ponijeli i ikone.

Ministarstvo prosvjete je tada na pitanja Pobjede da li je time prekršen Zakon o opštem obrazovanju, odgovorilo da su tražili pisanu informaciju od uprave te škole i da im je odgovoreno da direktor nije dodijelio ikone - već je to učinio donator. Ministarstvo nije komentarisalo činjenicu da je ikona dodijeljena u obrazovnoj ustanovi sekularne države.

Profesor Slobodan Sadžakov je Pobjedi kazao da već dugo vremena svjedočimo narušavanju temelja sekularizacije, odnosno nepoštovanju elementarnih civilizacijskih parametara koji se odnose na striktnu razdvojenost države i vjerskih organizacija.

''To narušavanje postaje sve drastičnije i, što je najgore, postaje nešto normalizovano, tako da sve manji broj ljudi vidi u tome neki problem. Međutim, tako nešto ima konkretne i značajne posljedice po društvo u kome se to događa'' rekao je on.

Grubo kršenje

Jedna od najupečatljivijih primjera kada je prekršen zakon je slučaj učiteljice Rade Višnjić koja je prije dvije godine povela učenike petog razreda u crkvu na molitvu.

Djeca su tada u Hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru metanisala i fotografisana su kako leže na podu hrama. Ministarstvo je tada saopštilo da je koristeći direktnu komunikaciju sa djecom ona promovisala i nametala svoja religijska uvjerenja, što je zakonom zabranjeno. Višnjić je suspendovana, ali je nakon godinu dana ministarka Vesna Bratić donijela odluku da se Višnjić imenuje za vršiteljku dužnosti direktorke OŠ ,,Jugoslavija“ u Baru. Nakon reakcija javnosti, ministarka je povukla odluku, ali tako što je kao razlog navela privatni život učiteljice Višnjić u koji javnost nema uvid, a ne zbog religijskog djelovanja i kršenja zakona zbog kojeg je i dobila otkaz.

Umjesto uvođenja istorije religije u škole, kako bi se učenici upoznali sa kulturnim, socijalnim i umjetničkim aspektima religije i njenog uticaja na ljudsku civilizaciju, zagovara se uvođenje vjeronauke. Brojni eksperti i iz Crne Gore i međunarodne zajednice upozoravaju da se time grubo krše ljudska prava i da je to put ka još dubljim polarizacijama u društvu.

Tumačenje mitropolita

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije je u junu ove godine kazao da pravo na vjeronauku nije regulisano Temeljnim ugovorom, već zakoni u državi moraju da obezbijede slobodu za vjersku nastavu u osnovnim i srednjim školama.

''Roditelji koji žele da njihova djeca uče vjeronauku, imaju to pravo i država je dužna da im to pravo obezbijedi, i to u osnovnim državnim i srednjim školama, kao građanima svoje zemlje. To je pravo i roditelja i djece, koje niko osporiti ne može'' rekao je on.

Mitropolit ovim implicira da se moraju promijeniti zakoni, prije svega Opšti zakon o obrazovanju koji govori da je zabranjeno religijsko djelovanje u obrazovnim ustanovama.

S druge strane, mitropolit je zanemario Ustav Crne Gore koji zabranjuje ograničavanje prava na vjeroispovijest, ali i kaže da su vjerske zajednice odvojene od države, ali i slobodne u vršenju vjerskih obreda i vjerskih poslova. Ustav Crne Gore omogućava vjerskim zajednicama da osnivaju prosvjetna, kulturna i vjerska udruženja uz materijalnu pomoć države.

Dakle, vjerske institucije su slobodne da organizuju u svojim prostorijama časove vjeronauke i to pravo roditeljima niko ne osporava, kako tvrdi mitropolit Joanikije.

Država je već pokazala vjerskim zajednicama koliko poštuje njihova prava, tako što odvaja 1.700.000 eura za srednje vjerske škole. Treba imati u vidu stanje u kome se nalaze državne škole i finansijske probleme, koji uzrokuju i onaj sa grijanjem, zbog kojeg brojni učenici u sjevernim opštinama ne idu na nastavu ili sjede u jaknama, o čemu je Pobjeda pisala.


Portal Analitika