Ministarstvo je, kako je objašnjeno, postupak licenciranja sprovelo postupajući po podnijetim zahtjevima stečajnih upravnika koji su bili upisani na listu stečajnih upravnika i koji su u prethodnoj godini položili ispit provjere znanja.
„Navedeni su upisana u registar licenciranih stečajnih upravnika, koji je Ministarstvo pravde uspostavilo u prethodnom periodu, shodno obavezi utvrđenoj Zakonom o stečaju“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da je u saradnji sa kolegama iz Sekretarijata Sudskog savjeta, u okviru pravosudnog informacionog sistema, kreiran algoritam za slučajnu dodjelu predmeta.
„Počev od 18. januara ove godine, izbor stečajnih upravnika u jedinom Privrednom sudu u Crnoj Gori vrši se metodom slučajnog odabira iz registra licenciranih stečajnih upravnika“, dodaje se u saopštenju.
Iz tog Vladinog resora su objasnili da reformski proces, koji se pokazao kao izuzetno složen i zahtjevan, konačno ima svoj epilog u vidu objektivnog izbora stečajnog upravnika u svakom pojedinom stečajnom predmetu, bez izuzetka i bez uticaja ljudskog faktora, te ravnomjernoj zastupljenosti bez privilegija.
„Time se isključuje svaki vid selektivnosti i mogućih zloupotreba koje su, nažalost, u prethodnim godinama bile prisutne“, poručili su iz Ministarstva.
Kontinuirana posvećenost unapređenju zakonskih rješenja, kako su zaključili, okosnica su proaktivnog djelovanja Ministarstva pravde i ciljana aktivnost koja omogućava kvalitativnu nadgradnju čiji rezultati mogu biti pozitivno mjerljivi.