Društvo

Ministarstvo pravde oprezno prema inicijativi o dekriminalizaciji klevete

Izvor

 

Nevladina organizacija HRA je predložila i uvođenje dva krivična djela kako bi se pojačala zaštita novinara, a sve predloge objasnila je u dokumentu na 60-ak strana.

"Cijenimo veoma  ambicioznim predlog izmjene ustavnih odredbi koje regulišu ovu oblast, imajući u vidu da ovim promjenama treba da prethodi sve­obuhvatna  analiza  potrebe,  ekspertize međunarodnih partnera i širi politički konsenzus", navodi se  u saopštenju.

 

MP načelno pozdravlja sve ak­tivnosti usmjerene na dalje usaglašavanje crnogorskog zakono­davstva sa evropskim standardima, pa i u oblasti slobode go­vora.

"Inicijativa HRA ge­neralno korespondira sa reformskirn aktiv­nostima MP i Vlade, čiji je cilj dalja dekriminalizacija kleve­te i drugih djela pro­tiv Časti i ugleda", piše u saopštenju.

 

Iz MP podsjećaju da     je     ranijim rješenjima u Kri­vičnom   zakoniku ukinuta      kazna zatvora    za   kri­vično djelo kleve­te i preinačena u novčanu. Novim iz­mjenama i dopuna­ma  KZ-a  postupak zbog klevete može da se  okonča objavlji-

vanjem presude bez izricanja krivične san­kcije. Zbog toga, ističu iz Ministarstva, ne stoje tvrdnje HRA "da predstavnici medija i aktivisti NVO odlaze u zatvor zbog bilo čega što su rekli, a što nije pozivanje na nasilje ili izazivanje mržnje".

 

"Izmjenama KZ-a išlo se ka uravnoteženim rješenjima, koja obezbjeđuju afirmaciju slo­bode govora, ali i srazmjemu odgovornost za javno izgovorenu riječ", navodi se u saopštenju i dodaje da u praksi crnogorskih sudova već postoje presude koje se oslanjaju na praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.  

Crna Gora će, poručuju iz MP, u potpunosti uvažiti preporuku Evrop­ske komisije da se unaprijede me­dijske slobode, kroz usklađivanje sa praksom Suda u Strazburu u po­gledu klevete, vodeći računa da je riječ o slobodi koja se može ogra­ničiti samo u slučajevima koji pred­viđaju međunarodna dokumenta. "U daljem razvoju pra­vosudnog      sistema mora se naći pra­va ravnoteža iz­među   slobode izvještavanja sa jedne stra­ne, i potrebe građana     da budu istinito informisani, odnosno odgovorno­sti za pro­fesionalno izvještava­nje sa druge strane", navo­di        se        u saopštenju i dodaje da će se u tom smislu stvoriti      mehanizmi koji treba da pomire ova dva zahtjeva.

Portal Analitika