Nakon što su propali tenderi za izbor izvođača radova i njihovog nadzora na adaptaciji i modernizaciji naftnih rezervoara na terminalu Baru koji bi trebalo da posluže za skladištenje obaveznih naftnih rezervi, Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa (MRNG) bi, prema informacijama Pobjede, za dvije sedmice trebalo da raspiše novi tender, čija će vrijednost biti uvećana za 20 odsto.
Na prvi tender nije stigla nijedna ponuda, a kako se navodi u informaciji Ministarstva koju je Vlada usvojila, ispostavilo se da je cijena predviđena javnim pozivom bila preniska. Inicijalno je za radove vrijednost procijenjena na 1,77 miliona eura sa PDV-om, a za nadzor 70.900 eura sa PDV-om.
- Nakon zatvaranja tendera za izbor izvođača za adaptaciju rezervoara u Luci Bar konstatovano je da nema prispjelih ponuda, iako je nekoliko kompanija iskazalo zainteresovanost i čak obišlo objekte. U toku tenderske procedure potencijalni ponuđači su iskazali rezervu prema procijenjenoj vrijednosti tendera, a prije svega zbog porasta cijena određenih radova i materijala u periodu od vršenja procjene finansijskih sredstava za realizaciju projekta koja je sprovedena u trećem kvartalu 2023. godine – stoji u informaciji MRNG koju je Vlada usvojila.
Procijenjena vrijednost
Tako bi na osnovu nove procjene tenderske komisije, čiji članovi su, kako se navodi u informaciji, eksperti iz oblasti izgradnje i adaptacije, procijenjena vrijednost tendera za adaptaciju trebalo da bude uvećana za 20 odsto. Iz resora Admira Šahmanovića su ukazali da je riječ o specifičnim poslovima, za koje crnogorske firme nemaju ekspertizu, pa je neophodno angažovati strane kompanije koje u tome imaju iskustva.
- Procijenjena vrijednost bi trebalo da bude 1,75 miliona eura bez PDV-a, odnosno 2,12 miliona eura sa PDV-om umjesto trenutno budžetirane vrijednosti 1,77 miliona sa PDV-om - navodi se u informaciji.
Zbog toga su, kako se navodi, podnijeli zahtjev Ministarstvu finansija kako bi se obezbijedila dodatna sredstva za sprovođenje novog tendera, na šta im je rečeno da ona nijesu planirana budžetom, ali da nemaju primjedbi da se iskoriste sredstva iz rezerve uz prethodnu saglasnost Vlade.
Sredstva za realizaciju ovog projekta obezbijeđena su direktnom budžetskom podrškom Evropske komisije za prevazilaženje energetske krize, kojom je, između ostalog, za formiranje obaveznih rezervi i adaptaciju skladišta, predviđeno 7,5 miliona eura.
Zakonom o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima koji je Skupština nedavno usvojila, predviđena je naknada za formiranje rezervi od tri centa koja je od 10. februara inkorporirana u cijenu goriva.
Formiranje rezervi
- Formiranje obaveznih naftnih rezervi ključno je za osiguranje energetske stabilnosti Crne Gore i zaštitu od potencijalnih kriza na globalnom tržištu. Ova mjera omogućava zemlji da ublaži posljedice naglih poremećaja u snabdijevanju, bilo da su uzrokovani geopolitičkim krizama, prirodnim katastrofama ili tržišnim nestabilnostima – kazali su iz ranije iz MRNG.
Ukazali su da je uspostavljanje rezervi u skladu sa praksama EU čije članice imaju obavezu održavanja strateških zaliha nafte, kako bi osigurale stabilnost tržišta.
- Iako formiranje strateških rezervi podrazumijeva finansijsko ulaganje, važno je istaći da je ovo ulaganje dugoročno isplativo, jer omogućava državi brzu reakciju u kriznim situacijama i štiti ekonomske interese građana. Odluka o formiranju strateških rezervi goriva predstavlja odgovoran pristup Vlade u cilju jačanja energetske sigurnosti Crne Gore - poručili su iz MRNG.
Naknadu će prikupljati uvoznici naftnih derivata koja, zajedno sa direktnom budžetskom podrškom Evropske komisije, predstavlja zakonski mehanizam za finansiranje rezervi.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković je Pobjedi ranije ukazao da je formiranje naftnih rezervi neophodno za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 15 -energetika, ali da je Crna Gora još 2013. godine trebalo da krene s tim čime bi troškovi bili neosjetni.
Zakon predviđa da 85 odsto rezervi čini eurodizel, a ostatak bezolovni benzin. Najmanje polovinu ukupne rezerve formiraće Uprava za ugljovodonike, a ostalo uvoznici naftnih derivata. Iz Ministarstva očekuju da će ukupne količine naftnih rezervi biti obezbijeđene do 2028. godine, do kada će građani plaćati naknadu od tri centa.